| PerusiRO a întrebat:

Salut, am un perus(femela) care da mancarea jos(si arunca pe langa colivie) si face foarte multa mizerie! Ajutor!

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Asa fac pasarile din pacate. Ale mele sunt alt soi dar si ele arunca coji de seminte pe jos. Nu o fac cu intentie ci asa mananca ele. Decojesc semintele iar cojile sar si in afara coliviei. Eu le tin in bucatarie si pot matura usor. E o consecinta a faptului ca ai pasare.
Daca femela e singura ar fi bine sa-i aduci un partener. Oricum pasarile se simt ca la inchisoare in colivie, macar sa nu fie singure.

| PerusiRO explică (pentru Lioana):

Multumesc ca mi.ai raspuns dar nu e singura am un mascul pentru ea a facut oua dar zic ca o am de 2 ani si nu mi.o facut acest lucru si acum recent cand i.am cumparat o cusca noua a inceput sa arunce mancarea...

| wpAbby a răspuns:

Iti da de inteles ca nu se simte bine acolo. Posibil sa fie colivia mica si sa nu aiba spatiu. Daca nu poti face rost acum de ceva mai mare, ia o punga si baga colivia in ea, dar nu cu totul, ca atunci cand arunca mancarea sa ramane in punga

| PerusiRO explică (pentru wpAbby):

Multumesc ca mi.ai raspuns, dar colivia e mare am o colivie Amilo!(2)

| andrenein a răspuns:

Daca cusca e noua cel mai probabil ea inca nu s-a acomodat cu noul habitat. Ce poti incerca, este sa iei o coperta de caiet si de jur imprejur cam 5 cm din colivie sa prinzi de bare ca sa nu iti mai arunce atat de multa mancare. Iti recomand sa ii oferi si niste apa vitaminizata deoarece stresul o afecteaza foarte mult.