| Cheloo200101030405 a întrebat:

Salut,am un pitbull si pana la un an nu a facut urat la caini sau pisici deloc, acum are doi ani si cand vede,caine sau pisica,turbeaza efectiv, doar la mine asculta si daca nu-s eu nu poate nimeni sa-l plimbe. Imi puteti spune de ce de la un an a inceput sa fie agresiv daca de mic doar se juca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci descurca-te :) du-l la dresaj, daca tu n-ai timp. si rabdare.
vezi tu, cainii sunt ca si copiii, cum ii educi, asa ii ai. am mai auzit si despre altfel de rase de caini, care cica sunt prosti si nu stiu sa faca nimic, sa nu asculte sau altceva.
tu trebuie sa fii " cainele alfa" nu el
https://www.youtube.com/watch?v=XpCVs16wFsA
ai doua optiuni, ori il castrezi daca n-ai timp asa mult de el, sa il educi, ori lucrezi cu el si iti dedici, nu stiu, macar 2-3 ore pe zi.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa il sterilizezi. isi va schimba comportamentul dupa happy
dar da-l la catea inainte, macar sa aiba si el acolo, 2-3 urmasi laughing

| Cheloo200101030405 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma tenteaza sa l castrez scuze

| romeo78 a răspuns (pentru Cheloo200101030405):

Atunci căutați un dresor! Altfel, mai târziu nu îl mai controlați deloc! Sau poate mai grav, să vă scape și să muște pe cineva!
Eu nu înțeleg de ce vă luați câini din rase agresive, violente și nu îi dresați din primele luni de viață.
Sper, ca un dresor să mai repare ceva!
Iar, agresivitatea maximă e când este "în călduri"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cheloo200101030405):

Atunci descurca-te :) du-l la dresaj, daca tu n-ai timp. si rabdare.
vezi tu, cainii sunt ca si copiii, cum ii educi, asa ii ai. am mai auzit si despre altfel de rase de caini, care cica sunt prosti si nu stiu sa faca nimic, sa nu asculte sau altceva.
tu trebuie sa fii " cainele alfa" nu el
https://www.youtube.com/watch?v=XpCVs16wFsA
ai doua optiuni, ori il castrezi daca n-ai timp asa mult de el, sa il educi, ori lucrezi cu el si iti dedici, nu stiu, macar 2-3 ore pe zi.