| anonim_4396 a întrebat:

Am un pui de ciobanesc german de aproximativ 10 luni. Nu i-am facut vaccinul la timp iar acum are parvoviroză. I-am facut tratament pentru parvoviroza, azi fiind a 7-a zi de injectii. Peste tot am citit ca daca ajunge in ziua 6-7 inseamna ca e salvat si ca a scăpat de boala. Cu toate astea e inca slabit si nu mananca NIMIC. Ce pot face ca sa manance macar fff putin?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Veterinarul nu are posibilitatea să-l țină supravegheat continuu, adică internat? Eu știu și medici care "internează" câini/pisici în stare gravă, pentru a-i ține cu vitamine injectabile/perfuzii. Acestea i-ar fi putut reda pofta de mâncare. Urmează tratamentul și vorbește zilnic cu veterinarul. De asemenea, el poate trimite un asistent de-al lui la domiciliul tău, să-i facă aceste perfuzii, zilnic. Dacă nu are, s-ar putea deplasa chiar el, după program. Costurile sunt ridicate, e-adevărat, dar dacă vrei să trăiască, faci orice. Mult mai ieftin ieșeai dacă-i făceai vaccinurile la timp. Dar tu întreabă-l de 'posibilitatea' hrănirii cu soluții perfuzabile.
Cred că știi că parvoviroza ori jigodia (boala lui Carree) etc sunt boli virale contagioase, cu o morbiditate crescută în rândul câinilor. Să sperăm că va supraviețui, Doamne ajută!