| jiustinian122004 a întrebat:

Salut, am un rottweiler de vreun an si 8 luni. Nu mai vrea sa manance de o zi. Nu mai e vioaie si sta toata ziua la locul ei nu se mai scoala. Cate-odata incepe sa tremure raaaaau. Vomita verde, 2 baltoace mari. A vomitat de 2 ori si numai verde. Nu stiu ce sa ii fac. Nu i-am dat de mancare nimic verde deci n-are de unde sa vomite verde. Deci nu mananca, vomite verde, tremura si nu mai e vioaie. AJUTOR. Am chemat un veterinar dar vine tocmai maine. Mi-e frica ca i se intampla ceva pana maine. Idei?

6 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Acestea sunt semne de otravire sad. Sper sa reziste pana vine medicul.Albusul de ou batut spuma tare ajuta in aceste cazuri.Albusul "imbraca" otrava si atunci cand blanosul vomita, elimina ce otrava mai are in stomac.

| Basthet a răspuns:

Bună! Dacă ești într-un oraș mare trebuie să existe o clinică cu program non-stop, o urgență veterinară, ceva de genul ăsta. Dacă nu ești, stai lângă ea până mâine, nu-i da nimic de mâncat, doar apă - dacă vrea. Învelește-o cu ceva, când le e rău le e frig ca și nouă, oamenilor. Mângâi-o și vorbește-i încetișor, contează foarte mult săte simtă aproape. Sănătate!
PS Te rog să ne scrii mâine cum se simte. A, și veterinarul nu ți-a dat niciun sfat ce sa faci cu ea până mâine?

| jiustinian122004 explică (pentru Basthet):

Am sunat la veterinar a zis sa i pun 2 pastile nu mai stiu cum se numesc, cu otet si apa si sa ii dau 0, 5 L, + albus de ou. A inceput sa urineze cu sange? a zis ca daca scapa pana maine e bine. peste o ora vine si veterinaru sa i faca 2 injectii, dar asta e, n-am dusmani si daca as avea ce treaba ar avea cu cainele? vin ei sa imi arunce mie otrava peste gard..saracutu caine sta si latra, ce treaba ar avea oamenii cu ea..asta este?

| Basthet a răspuns:

I-ai dat ce a zis veterinarul? Dacă nu, dă-i urgent, și eu cred că e otravită. Ține-mă la curent, te rog! Din tot sufletul îi urez sănătate!

| jiustinian122004 explică (pentru Basthet):

Incepe sa dea ochii peste cap gen ii trage in sus si jos se vede rosu. A venit veterinarul, i-a bagat calciu, vitamine, i-am mai dat odata albus si otet cu apa, si vad para vad putin putin ca se mai misca, de aici se mai duce acolo de acolo aici..de alergat nu..azi nu pot sa o duc nicaieri ca e duminica insa maine o voi duce. veterinarul a zis ca nu prea sunt semne de otravire ca murea pana acum. are ceva la stomac(din spusele lui si fara analize si alte chestii, crede ca e ceva de la stomac

| Basthet a răspuns:

Sărăcuța! Sper că deja ai fost cu ea la medic. Dacă poți, scrie ce a zis el.