| Koshkin a întrebat:

Am voie cu un ciobanesc german la localuri daca au terasa afara?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asta tine de terasa, nu e ceva universal valabil dar ia-i lesa si botnita.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La terasa mea nu. Clientii mei au venit la local, cine vrea la gradina zoologica sa se duca acoo. De ce as permite eu ca tu sa-mi alungi juma de clienti care se sperie de caine ca sa bei tu un suc si sa-ti etalezi muschii?

| Koshkin explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cre'ca mai bine ti-ar fi fost tie frica de el, ca mie-mi sunt dragi oamenii ca tine. Speriati de bombe si cu gandul doar la bani. Tu crezi ca toti sunt speriati de bombe ca tine? Multi iubesc animalele. Se sperie ca sta cainele langa mine, cu botnita si lesa? Bravos.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Koshkin):

Terasele se deschid in scop comercial = pentru profit. Oamenii nu se duc la terasa pentru ca iubesc animalele ci sa se simta bine. Cand ai sa cunosti oameni cati am cunoscut eu te poti considera ca ai mai crescut.

| Koshkin explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si cre'ca nu se simt bine ca stau eu cu companionul la picior.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Koshkin):

Oamenii sunt extrem de diferiti, cu experiente diverse. Eu am intalnit odata pe cineva care nu suporta culoarea maro pentru ca in urma cu ani si ani unchiu fusese imbracat intr-un costum maro cand a fost inmormantat si nu putea sa uite. Nu judeca pe nimeni prin prisma ta de gandire. Chiar aici pe TPU sunt intrebari puse de unii care au frica de caini. Clientii unei terase pot fi copii sau batrani. Clientii unei terase pot fi detinatori de caini care din bun simt si din respect pentru ceilalti nu si-au adus animalele cu ei la masa. Ce ai face daca ai iesi intr-o seara la terasa la prima intalnire cu o fata super, ea se duce la baie si din neatentie calca pe coada un caine care in sec 2 apare de nicaieri in 2 labe in fata ei oricate botnite ar avea? Tu ai pus o intrebare ca sa inveti ceva sau sa lamuresti lumea ca ce vrei tu e un lucru excelent de bun?

| Koshkin explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu stiu cum, da' numai tu esti atat de contra animalelor din cei care mi-au raspuns. Cat de presupusa fata super, ca tot ai adus vorba, nu-mi trebuie femei usoare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Koshkin):

Interpretezi gresit, eu nu sunt contra vreo unui animal. In definitiv nu depinde de mine, nici nu e problema mea. Varsta mea o vezi, eu nu am lucrat in birou ci numai pe teren si cu oameni. Cand vrei un sfat e indicat sa-l primesti de la cei care au trecut prin situatii nu de unii la care abia au aflat unde-i magazinul de covrigi. Iti spun un secret - Inteligenta e buna dar nu face 2 bani pe langa experienta. Nu era vorba de femei usoare asa ca las-o moale, poate fi vorba de o batrana, o femeie gravida sau un alt caine la terasa. Dar ma rog, nici eu nu eram f ascultator tanar fiind si m-am mai ars. Nu te cunosc si nu am a face. Ce-mi iese mie la chestia asta? Am fost luat si la misto sau jignit. De aia uneori am mai dat raspunsurile care se doreau a fi auzite pentru ca uneori iti zici - Baga-ti-va ma in rahat daca sfatul corect nu va place, ce e pe pielea mea? Unii asteapta sa le fie aprobate grozaviile desi stiu ca nu e ok. De aia si tu ai pus intrebari aici pentru ca stii ca ceva nu e ok. Pe alta parte zace in voi o doza de iresponsabilitate -in sensul ca stii ca nu e bine un lucru, cauti o aprobare, si cand iese rau ai motivul sa spui - Asa mi-a zis unul, ca e bine, ca e ok, nu e vina mea ca a iesit urat. Eu sunt prea batran sa nu cunosc la oameni iar unii din voi, pacat ca f multi, sunteti o rasa si o generatie spurcata. Toti umbla sa fenteze, sa obtina gratis etc., eu nu asa am fost educat, din experienta am aflat ca NU asa functioneaza, te bati singur la cwr.

| Koshkin explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Hai sa-ti dau o veste, ai voie cu caini unde vrei. Depinde de terasa si de patron. Sunt doar niste rase anume cu care nu ai voie. Citeste legislatia. Ai zis o fata misto sau ceva de genul, nu o batrana. Se para ca esti prea batran ca sa nu cunosti oamenii, dar chiar nu ii cunosti. Eu am pus intrebarea ca sa invat de la cei cu experienta, nu de la cei zgarciti si cu ochii in portofel mereu. Unii au caini si sunt interesati de intretinerea unui animal nevinovat, si chiar isi petrec mare timp cu ei, chiar si la terase. Am vazut oameni cu caini la pizzerii, la un locat de la mine. Am avut nevoie de o confirmare, nu de o critica de-a unuia ca tine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Koshkin):

Deci tu ai pus o intrebare ca sa primesti numai raspunsurile care iti plac. Mai mult, pentru ca poporul sa te convinga pe tine de ceva ce erai convins. Simpatic baiat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Koshkin):

Mie nu mi-ar conveni ca tu sa vii cu cainele. Stii ca in tren platesti bilet si pentru caine, iar daca cineva din compartiment este deranjat, tu esti obligat sa iesi si sa stai pe hol?

| Koshkin explică (pentru anonim_4396):

Stii ca am mentionat mai sus ca nu ma intereseaza parerile speriatilor de bombe si caut oameni serios sa imi raspunda? Si ce vrei sa spui cu asta? Am sa stau si pe hol cu el, e cainele meu, responsabilitatea mea. N-am sa-mi omor cainele pentru un idiot sau mai stiu eu pentru cine.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu prea ai voie cu animale. De obicei la intrare te întâmpină un semn care spune interzis animalelor.

| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Da, dar iti recomand sa il tii bine in lesa si poate sa ii pui botnita pentru ca unii clienti sunt cam fitosi si se poate sa se planga