| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi iau un cal, o sa aiba toate condițiile necesare pentru a creste, nu o sa ii lipsească nimic... Pe scurt nu o sa fie neglijat. Imi puteți spune ce rasă e mai buna pentru începători? Si ce e mai ok? Armăsar sau iapa?
P.S. Sa nu fie extraordinar de scumpă.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Spui că nu o să-i lipsească nimic. Ce zici de libertate? Familie? Prieteni (din specia lui)? Sau crezi că s-a născut cu o dorinţă nebună de a fi sclavul unuia, care vrea să î-l călărească?

| Cricy a răspuns (pentru NOname):

Mai am 2 ponei, si un cal, dar nu sunt ai mei, deci nu pot sa ii calaresc. Si de unde asta cu libertatea? O sa aiba libertate, stai calm/calmă. Eu am întrebat care rasa e mai buna pentru începători. happy

| NOname a răspuns (pentru Cricy):

Începători în ale? Ale sclaviei?

A, dacă vrei să-ţi faci o fermă-adăpost pentru a salva animalele de la sclavie (chin, moarte violentă, etc), atunci bravo ţie!

LATER EDIT: Cum văd că nu realizezi unde e problema, îţi las un material sugestiv.
http://bitesizevegan.com/......-it-vegan/
Nu rezolvi nimic, dacă ignori adevărul.

| anabelle98288 a răspuns (pentru NOname):

Ce terminata/terminat esti?

Bula
| Bula a răspuns:

Tu ai nevoie de o bicicleta, nu de un cal.
Dacapui o asemenea intrebare, atunci nu esti pregatit pentru a tine cai.

Calul trebuie ingrijit in permanenta, ca un copil mic, sa primeasca afectiune ca o fata tanara, sa aiba partener (a) si familie cau un om matur.

Pana ce nu-i poti asigura toate aceste conditii, e mai bine sa mergi la calarit la un club de hipism, ocazional.

| Cricy a răspuns (pentru Bula):

Ce intrebare am pus? Am întrebat ce rasă e mai bună pentru începători, pentru că mie îmi place rasa Frizian si am citit ca e recomandată. Si acum fie vorba cine esti ca sa imi spui ca imi trebuie bicicletă, nu cal. De unde știi că nu o sa ii ofer afecțiune și toate condițiile necesare? Nu ne cunoaștem deci nu trebuie sa tragem concluzii pripite.

| Bula a răspuns (pentru Cricy):

Faptul ca-ti trebuie doar UN cal, fara sa stii nici ce rasa sa-ti alegi, inseamna ca nu cunosti caii, deci esti total incepator.
Un cal este mult mai greu de tinut si intretinut decat alt animal de casa.
Prima data ar trebui sa te familiarizezi cu caii, sa le inveti necesitatile si obiceiurile, iar dupa 2-3 ani de experienta (minima) sa-ti cumperi un cal.

| Cricy a răspuns (pentru Bula):

Fac de 7 ani echitatie si îngrijesc de 2 ani calul bunicului meu.(care e cam nărăvaș si foarte bolnav) Am fost la medicul veterinar cu el si a zis ca nu o sa mai reziste mai mult de o săptămână. El nu e de rasă, si in consecinta nu stiu ce rasă sa imi iau. Ma gândeam la Frizian... Dar stiu foarte multe despre cai. Sunt pasionată de ei de la 5 ani!

| DexOnline a răspuns:

Bai ce tot vreti, a pus o intrebare daca vreti sa il ajutati raspundeti la subiect! Nimanui de pe TPU nu ii place opiniile personale cand nu ai legatura cu ce a intrebat.

| Cricy a răspuns (pentru DexOnline):

Multumesc!happy