| IonutRullz a întrebat:

Salut, aș vrea să îmi montez la acvariu niște neoane 5T, în momentul de față este iluminat cu o bară led, îmi poate spune cineva care îmi sunt lucrurile necesare pentru a putea instala acele neoane 5T?

Răspuns Câştigător
| Eugen80 a răspuns:

De ce nu mai iei tot o bada led pe care o poti adapta mai repede la acvariul tau?
Orice neon 5T sau nu, are nevoie de balast si starter si toate astea trebuie instalate in capac sau deasupra capacului. Apoi orice neon de acvariu tine cam 6-7 luni si chiar daca se mai aprinde, el numai da lumina corecta pentru plante si apoi incep algele pe pereti.
Vezi ca nu poti pune orice neon 5T in orice acvariu, ci trebuie special de acvariu. Cel mai uzual si ieftin este Osram 865 si este compatibil. Restul mai speciale gasesti de la Flora, Sera si chiar si Philips, dar sunt scumpe, peste 50 lei bucata.
Deci recomandarea mea este sa mai pui doar o bagheta de lumina pe led si cauta oglinda pentru ele. Oglinda are ca efect aproape dublarea fluxului luminos se se va vedea imediat. Oglinda este cam 25-30 lei pentru un capac ca al tau.
Daca vrei sa faci economie, poti pune si folie argintie auto-adeziva, dar trebuie curatata mai des si cam la un an trebuie schimbata.

| IonutRullz explică (pentru Eugen80):

Mersi mult de sfat, o să iau în calcul varianta ta