| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un caine de talie MEDIE, mascul. Recomandati-mi va rog cateva rase. Ma intereseaza sa fie inteligent, sa-l pot dresa si care sa se inteleaga cu copii, dar cel mai important: care sa reziste celor 4 anotimpuri, pentru. ca stau la casa si nu pot sa-l tin decat in curte. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Miire a răspuns:

Airedale terrier Akita Inu (Ainu) Amstaff - American Staffordshire Terrier Bergamasco Border Collie Boxer Brac german cu par scurt Brac german cu par aspru(tepos) Brac Maghiar cu par scurt Briard Bulldog Englez Cainele de Cireada Australian Ciobanesc German Ciobanesc Australian Ciobanesc Belgian de Tervueren Ciobanesc Belgian Malinois Ciobanesc Alb Elvetian Ciobanesc de Pirinei Ciobanescul Olandez Chow Chow Cocker spaniel englez Copoi Basset Doberman Pinscher Dog de Bordeaux English Pointer English Springer Spaniel Field spaniel Fox Terrier cu par sarmos Golden Retriever Irish Water Spaniel
Ibizan Hound Jindo - Cainele Corean Labrador Retriever Ogar Englez Cenusiu Pit Bull Terrier American Puli Pinscher German Pudel Peruvian fara par Rottweiler Samoyed Setter Rosu Irlandez
Wirehaired Pointing Griffon
Ai din ce alegewinking

| HustlerM a răspuns (pentru Miire):

Mersi, puteai pune totusi niste virgule laughing

| Miire a răspuns (pentru HustlerM):

Scuzee laughing)

24 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Rasele nu se fac la comanda.
Un Border Collie nici pe de parte nu s-ar potrivi pentru o familie cu copii.E un caine de oi, si ti-ar alerga copilul de l-ar nenoroci.Mai mult, acest caine poate fi chiar agresiv, si este atent obsesiv de tot ceea ce misca.
Parerea mea este ca un Golden Retrever s-ar potrivi pentru o familie si o curte.Este si inteligent.
Border Collie(ca si Ciobanescul Australian),are nevoie de foarte multa miscare(ar trebui plimbat zilnic,cateva ore bune, trebuie pus la mult efort fizic, altfel poate dezvolta probleme serioase de comportament), este un caine inteligent, dar nu este pentru oricine.Border Collie si Aussie(C.Australian) sunt niste caini speciali, avand nevoie de niste stapani speciali, carora le place miscarea, excursiile pe jos si care poate fi sef de haita.

| HustlerM a răspuns (pentru Anduta_1569):

Mersi de raspuns, adica pentru. ca m-ai avertizat in legatura cu border collie, totusi as vrea talie MEDIE inspre mica, daca ma intelegi... adica ceva gen Beagle sau Copoi Basset...

| Anduta_1569 a răspuns (pentru HustlerM):

Golden-ul nu e de talie mare.E de talie medie spre mare.Copoi..la fel, e un caine in cautarea aventurii, e caine de vanatoare, aceeasi poveste cu copii.Beagle e incapatanat,dar e bun.
Totusi,iti dau un sfat:inainte sa cumperi un caine,fa-i un test de personalitate(testul Campbell),iar daca iese dominant nu il cumpara ca sa nu ai probleme. Daca ii faci testul si rezultatul va fi unul bun(adica trei raspunsuri "s", care, este cel mai bun pentru familie), atunci te vei bucura de un caine afectuos, echilibrat si supus.Asta bineinteles, daca te vei ocupa de educatia si socializarea puiului, si conteaza si varsta la care e luat din cuib(de preferat sa stea cu congenerii de cuib pana pe la 10 saptamani).

| cateluuus a răspuns:

Beagle si English Cocker Spaniel amandoi sunt foarte inteligenti dar daca nu-i dresezi de mici pot deveni foarte incapatanati.Mie imi plaace Cockerul chiar daca e mai greu de ingrijit adora drumetiile in natura, se intelege cu copii si poate sta si in casa dar si afara.Este alegerea ta si succes la educarea si cresterea lui.

| AlissonPadalecki a răspuns:

Pai ar fie cateva rase care merita.
Akita Inu, Husky Siberian, Ciobanesc, Labrador, Boxer...
Uite si o scurta descriere despre fiecare:
Akita Inu sunt foarte potriviți ca și câini de pază. Este recomandabil să fie supravegheați atunci când se află în apropierea copiilor mici, pentru că nu suportă să fie tachinați prea mult. Are reacții temperamentale rapide, poate evolua rapid de la o stare placidă la una amenințătoare, mai ales în prezența instrușilor, sau altor animale cu care nu au fost socializați. Sunt capabili de ferocitate, nu trebuie scăpat din vedere faptul că, nativ, acești câini nu ezitau să se angajeze în luptă cu un urs rănit. Nu obișnuiesc să latre prea des, unul din numele date în insula Honshu era „vânătorul tăcut". Se angrenează în jocuri alături de membrii familiei dar poate deveni plictisit și stricător atunci când este lăsat singur pentru perioade lungi de timp.

Husky Siberian este un caine nordic, care impresioneaza prin privirea albastra, metalica, si expresia caracteristica a fetei. Husky Siberian nu este un caine pentru oricine, intrucat are o fire extrem de independenta si este recunoscut ca fiind foarte greu de dresat - rasa si-a pastrat in mare parte instinctele animalului salbatic si are tendinta sa si le urmeze indiferent de educatia primita. Un husky cu "dor de duca" va ignora comenzile stapanului si va pleca unde il indeamna instinctele, de aceea este indicata utilizarea unei lese de fiecare data cand este scos la plimbare.

Caine ciobanesc folosit de catre ciobanii romani din Muntii Carpati, de multe secole, la apararea turmelor de oi; este in acelasi timp si un excelent paznic al gospodariilor.
Are o constitutie robusta, impresia generala este de câine viguros, impunator, semet. Dimorfismul sexual este pronuntat. Masculii sunt mai inalti, mai puternici decat femelele.
Este calm si echilibrat din fire dar irezistibil la atac si la aparare. Are un fizic robust si rezistent in cele mai vitrege conditii. Impresia generala este a unui caine viguros, impunator si semet, foarte agresiv la nevoie. De tip constitutional masiv, indesat, cu osatura puternica, are un par des si bogat, un contur aproape patratic si un comportament demn de retinut. Caracterele sexuale sunt bine exprimate in tipul somatic.

Labradorul Retriever este de talie mare, un caine puternic, care are tendinta de a se ingrasa repede. De aceea este indicat sa faca multa miscare. In cazul in care stai la bloc, trebuie sa ii asiguri destul timp pentru miscare. De stai la casa asigura-te sa aiba destul spatiu pentru a alerga si a se juca in timpul zilei – daca ai piscina, cu atat mai bine! Labradorul adora apa si va petrece cat mai mult timp inotand si jucandu-se in apa. O singura atentie, totusi: dragostea lor pentru apa ii face sensibili la infectiile urechilor.

Acest câine este inteligent și receptiv, are o fire veselă și jucăușă. În prima parte a vieții are un nivel de activitate destul de ridicat, apoi devine mai sedentar. Se împacă bine cu copiii, masculii pot fi dominanți și agresivi în prezența altor câini masculi. Foarte atașați de stăpâni, preferă o relație mai profundă cu un anumit membru din familie.

| HustlerM a răspuns (pentru AlissonPadalecki):

Din ce am citit asa rapid, cainii care mi i-ai recomandat sunt de paza, agresivi, la husky siberian ai spus ca e greu de dresat, akita inu ai specificat ca sunt agresivi si nu prea e bine sa fie lasati intre copii, iar ciobanescul la fel + ca este un caine de talie mare, si nici labradorul nu este talie medie. Ori nu ai citit intreaga intrebare, ori e un raspuns la misto laughing Dar multumesc oricum :p

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru HustlerM):

Eu am pus "scurta descriere" dupa net, dar eu am un Ciobanesc si un Husky si desi s-au facut mari, n-au probleme cu copii sau cu strainii, si din contra...nu sunt deloc agresivi! Plus ca Akita Inu este un catel devotat stapanului si si-ar da si viata pentru el. Iar Boxer-ul nu se face chiar asa mare si desi spune ca este agresiv, din contra... daca il iei de mic, membriilor familiei nu le face nimic, insa despre straini nu pot zice acelasi lucru happy Si Labradorul desi se face mai mare in picoare este foarte cuminte. Eu doar mi-am spus parerea, tu esti liber sa crezi ce vrei happy

| HustlerM a răspuns (pentru AlissonPadalecki):

Sa stii ca-mi place de tine! Si mie imi place sa-mi sustin opiia cu niste agrumente bune, cam asa cum ai facut tu, daaar...eu caut doar un caine de divertisment, adica Beagle, Pinscher german, Basset sau asa ceva, nu de paza. Dar iti apreciez cunostiintele despre caini si iti multumesc pentru ajutorwinking

| Singlewolf a răspuns:

Beagle e adorabil, ii plac totii copii si nu nu creste mult...e alegerea ta!happy

| cateluuus a răspuns (pentru Singlewolf):

Eu am o prietena la care i-a sapat toata curtea si o trage dupa ea la toate plimbarile.E adevarat ca e mai usor de ingrijit, dar cand am vazut curtea mi-am schimbat parerea.
P.S:Si mie imi placeau beagalii dar mi-am schimbat parerea.

| Singlewolf a răspuns (pentru cateluuus):

Dar o prietena dea mia are si are curte dar nu i-a sapat-o niciodata, poate ca prietena ta nula dresat...DA...happy(

| cateluuus a răspuns (pentru Singlewolf):

Nu il poate stapanii e un caine dominant.Si poate fi cat de adorabil daca nu e educat.Si are numai 4 luni.Eu nu mi-as lua beagle doar daca vreau sa-l dau la dresaj cu lectii de remediere a comportamentului.Cu un beagle trebuie sa fi mai autoritar si sa-l poti stapani. Daca ai un beagle educat este o realizare minunata mai ales daca nu i-a trebuit lectii de dresaj.Depinde de persoana.

| Singlewolf a răspuns (pentru cateluuus):

Beagle-lul prietenii mele are sase luni, parintii mei nu ma lasa sa-mi iau Beagle pana cand nu implinesc 13 ani...dar mie si mamei ne place BEAGLE-lul...laughing!

| cateluuus a răspuns (pentru Singlewolf):

Daca esti autoritara sau stii sa-l stapanesti e foarte bine, dar daca nu vei putea dresa cainele vei avea nevoie de lectii de dresaj.Asa a fost si cu cainele meu.Eu nu il puteam stapani pentru ca era nebunatic si si de talie maare.

| Singlewolf a răspuns (pentru cateluuus):

Mersi de ajutor...laughing

| cateluuus a răspuns (pentru Singlewolf):

Ce-i asa de amuzant?

| Singlewolf a răspuns (pentru cateluuus):

POZA...ta e adorabila...e cainele tau?

| cateluuus a răspuns (pentru Singlewolf):

Nu dar e un cocker.Voi avea unul in primavara ca si cel din pozawinking

| Singlewolf a răspuns (pentru cateluuus):

Tare,esti norocoasa!

| dianaalexia a răspuns:

Eu iti recomad rasa Tekel e un cinde de rasa si inteligent resit afara ( o stiu din experentie proprie ) traiesc mult nu trebui tuns nu trebuie sa i tai unghiile el e de mai mult dimensiu si se gaseste in culorile astea : negru - maro, maro - negru

| maximagic a răspuns:

Cateva rase de talie medie :Ciobanesc Olandez, Copoi Basset, Boxer, Border Collie si Bulldog Englez.
Cauata informatii despre cainii acestia inainte sa alegi.

| HustlerM a răspuns (pentru maximagic):

Doar Copoiul Basset imi place din ce mi-ai scris tu aici, dar daca nu mai apare alt raspuns in 2 zile, ai o fundawinking