| William1000 a întrebat:

Azi m-am jucat cu cainele bunicului si a inceput sa maraie si chiar a incercat sa ma muste (nu am patit nimic). Faza este ca eu m-am mai jucat cu cainele si chiar era foarte bucuros sa ma vada. Nu inteleg ce s-a intamplat. E ca si cum nu m-ar mai recunoaste. e credeti ca l-a apucat? Am de specificat fatul ca, atunci cand am venit la bunicul meu, cainele a vrut sa se joace cu mine, dar a inceput sa ma latre a doua zi.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Candva l-ai chinuit tu. Si te-a tinut minte.

| mihai69 a răspuns:

Nu-l mai lăsa să te domine. La un moment dat, în joacă, i-ai permis mai mult decât era normal, iar acum se crede șeful haitei (inclusiv al tău).
Nu te mai juca deloc cu el, fii mereu ferm și aspru când ești pe lângă el, iar dacă mai dă să muște, arde-l cu un ziar peste nas.
când o să-și dea seama că nu e el șeful, o să te poți juca iar cu el, dar mai cu grijă. Nu-i mai da impresia că te poate domina, nici măcar în joacă.

| Mayhem666 a răspuns:

Probabil ii era foame, si te vedea ca pe o pontentiala prada.

| AliceFirea a răspuns:

Cainii au un simt al mirosului foarte dezvoltat, poate te-ai dat cu un parfum care l-a iritat foarte tare sau daca nu are vaccinurile la luna s-ar putea sa fie in risc de turbare.Am un ciobanesc caucazian si un bichon havanez si sunt foarte prietenosi dar cand simte un anumit miros de parfum devin agitati.

| Alexandru_Valentin_1999 a răspuns:

E doar un animal... Nu stii cum poate reactiona. (incearca sa ii dai de mancare si in caz ca e legat se poate simpti in pericol, in general sunt mult mai prietenosi cand sunt liberi )