| AleexisViol3t a întrebat:

Bunicii mei au tăiat porcul si se pare ca avea trichineloza... daca motanul meu a mancat din acea carne, poate sa pățească ceva?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

La veterinar cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Cel mai probabil da. Mai bine il duci la un medic veterinar. Sa ai o zi buna.

| Anonim1447799 a răspuns:

Buna, daca nu ai posibilitatea sa il duci la un veterinar incerca sa ii dai lapte, mult lapte, te duci si ii cumperi niște pastile de dezinfectare, ar fi bine sa îl duci neaparat la veterinar sa ii facă ceva vaccin, multă sănătate motanului tau

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim1447799):

Buna. Pana la urma poate nu stiu eu bine, dar din cate imi amintesc din copilarie, cand in corp exista viermi (nu conteaza ca om sau animal), nu se bea lapte, ca agraveaza situatia. Cel putin eu cand eram copil, am avut viermi (de toate soiurile aproape), si mi s-a interzis cu desavarsire laptele. Acum na, noi suntem oameni, acela e un motan, dar banuiesc, ca viermii sunt viermi indiferent de corp. Scuze daca nu stiu bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim1447799):

Chiar si in acest articol ce l-am gasit acum pe internet scrie ca laptele e de evitat, pentru ca viermii adora acest aliment.

https://dozadesanatate.ro/bauturi-elimina-parazitii-intestinali/

| Anonim1447799 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil, eu stau la tara si imi amintesc ca intr-o zi catelul a manact otrava de la un vecin, i-am dat lapte si a trecut, acum depinde de la situatie la situatie, nu asta e important, motanul tau e bine?

| Carasin a răspuns:

Fugiiii la veterinar!