| Saddest a întrebat:

Salut, cainele meu are o dislocare de rotula. Imi puteti spune va rog cat de grav este? Daca dupa interventia chirurgicala se poate intampla ceva mai rau? As vrea cat mai multe detalii va rog mult. Este yorkshire terrier.

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Dislocarea de rotula nu pune viata in pericol. E o afectiuna a unui membru. Nu are legatura cu organele vitale. Probabil va fi operat, sau va sta in ghips o perioada, in functie de ce considera vererinarul, in urma radiografiei. Probleme sa va faceti in privinta costurilor, nu in privinta cainelui. El isi revine. in cel mai rau caz va merge un pi schiop, o perioada nu va calca bine pe menbrul inferior, superior, sau care dintre cele 2 e

| Saddest explică (pentru Sonia822):

Multumesc de raspuns, costurile nu sunt o problema atata timp cat un membru al familiei se va face bine.

| Saddest explică (pentru Sonia822):

Are dislocare de rotula la ambele picioare, gradul 1 si 2, se schimba situatia sau tratamentul ramane acelasi?

| Sonia822 a răspuns (pentru Saddest):

E fix acelasi lucru, sunt diferite metode de remediere, mai simple, mai de durata. Ghips operatie, indreptare prin forta, in functie de ce vede la raze. Nu are legatura cu organele vitale din abdomen. Dar cum naiba la ambele, a cazut de la inaltime?

| Sonia822 a răspuns (pentru Saddest):

Pai daca nici nu costa, inseamna ca n-are nimic serios cu adevarat, sunt unii care platesc pe interventii de la 3000 euro in sus, si, evident, ii afecteaza

| Saddest explică (pentru Sonia822):

Nu stiu, am observat doar ca intr-o seara cand ma jucam cu el m-a muscat cand l-am atins pe picior si urmatoarea zi am fost cu el la veterinar. Oricum momentan ne-a dat niste calmante pentru urmatoarele zile si o sa ii facem o radiografie si vom vedea ce e de facut. Multumesc de ajutor.

| Saddest explică (pentru Sonia822):

Costul operatiei a spus ca este de 600euro, nu sunt sigur daca pe un picior sau pe ambele. Ramane de vazut.

8 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Chiar stiu un caz, fugise pisica si era lovita de o masina, coloana in spate + picior. Costuri operatie+ cazare la vet+ tratament in prima luna: 5000 ron. I se administrau zilnic substante, si trebuia cazata acolo o perioada lunga, 2-3 luni. Si se incasa pe zi de spitalizare. In luna 2 a dat 3000 pe tratament+ spitalizare, in luna 3 probabil tot pe acolo.

| Saddest explică (pentru Sonia822):

Deci dupa interventia chirurgicala o sa fie nevoie sa stea spitalizat? ma refer in cele 2 luni de recuperare.