| Unicornlover7 a întrebat:

Cainele meu este un metis, insa are ceva Akita in el, e clar, se vede pe el. Problema e ca este prea energic. Sa ma explic, eu stau la casa, aveam iarba, acum am noroi de la toate turele neincetate pe care le da el prin curte. L-am dus la dresaj, dar tot ce a reusit dresorul sa faca este sa il invete sa mearga in lesa la picior, comportamentul nu s-a ameliorat. Este cel mai renumit dresor din Cluj. Cainele distruge lucruri, a ros colturile de la casa, isi arunca bolul peste tot si ce e mai rau e ca sare pe noi sa ne muste de maini si picioare. Nu e un muscat violent, e din joaca, insa cainele e mare si nu cred ca isi poate estima forta, astfel ca doare muscatura aceea dar nu lasa rana. Nu stiti care ar fi cauza agitatiei lui si cum as putea sa o rezolv? Deja devine obositor sa iti fie frica sa iesi din casa ca sare sa te prinda cu gura, si cand ploua te murdareste tot...

Răspuns Câştigător
| alexwahl a răspuns:

Eu stiu de la un prieten care avea un caine ca al tau.In perioada de crestere era greu de stapanit. Si lui i-a distrus multe lucruri.
Am gasit ceva pentru tine : "' Cainii au multa energie si trebuie sa si-o consume in vreun fel. Din moment ce dumneavoastra nu reusiti sa ii oferiti suficient exercitiu, el isi iroseste energia acumulata prin stres. Plictiseala se instaleaza repede la caini, de aceea un caine trebuie sa aiba mereu la dispozitie ceva de ros sau cu care sa se joace. Orice caine ar trebui sa aiba o "zestre" de cel putin 10 jucarii, care sa poata fi date prin rotatie, pentru a fi mereu intersante. Un caine are nevoie sa isi foloseasca minte si sa lucreze. Acordati in fiecare zi timp dresajului si exercitiilor de obedienta. Cand cainele ramane singur oferiti jucarii care sa le stimuleze creierul, cum sunt acelea care se pot umple cu gustari delicioase, iar cainele trebuie sa se straduiasca sa ajunga la continut. Un caine lucrat suficient, va obosi si apoi se va odihni.""

3 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Tot ce poti face este sa i faci un tarc si sa il tii acolo si il scoti la plimbare doar cu lesa cand ai tu chef, altceva nu vad cum

| alexwahl a răspuns:

E in perioada de crestere?

| Unicornlover7 explică (pentru alexwahl):

La finalul perioadei de crestere, adica are 1 ani si un pic.