| cacaoculapte a întrebat:

Carnetele de sanatate se pot face doar pentru caini si pisici? Sau se pot face si pentru alte specii cum ar fi papagali, hamsteri, etc?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

În general carnetul de sănătate se eliberează pentru orice animal, mai ales dacă se dorește a fi scos din țară, de exemplu când vă mutați în altă țară sau plecați în concediu.
Dar, pentru pisici, câini se emit astfel de carnete, deoarece sunt animale de companie comune, cărora trebuie să li se facă vaccin, tratamente. Sunt animale care intră în contact cu alte animale și cu oamenii. Iar, carnetul e necesar, pentru cazul în care ar mușca pe cineva, carnetul poate face diferența dintre libertate și închisoare.