| IngerasulMicut a întrebat:

Cateaua mea Husky de 7 luni tot trage de lesa. Mereu cand o scot afara trage cat poate de ea. Cum o pot face sa nu mai traga? Nu e problema ca ce prea greu sa o tin dar mi-e frica sa nu o gatui sad Funda!

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Nu-i învățată cu lesa, se va obișnui treptat. Lasă zgarda cu țepi că o torturezi, mai bine cumpără-i un ham.

| TheGentleman a răspuns (pentru Legion7X):

Hamul nu oferă control asupra câinelui precum zgarda. Lasă prostiile

| Vikaa a răspuns (pentru TheGentleman):

Hamul este o modalitate mai usoara pentru unii caini, unii simt ca se sufoca cu zgarda si nu mai faci nimic cu ei.E buna si ideea celui din video pus de tine, la cateaua mea am utilizat zgarda cu tepi pana la 2 ani, dupa i-am pus zgarda normala si acum e destul de ok.Probabil ce nu prea au avut caini la viata lor nu prea cunosc.

| Legion7X a răspuns (pentru TheGentleman):

Poate că oferă control dar, prin manevre necontrolate poate determina apariţia unor leziuni la nivelul gâtului, așa cum văd pe mulți ghiolbani prin parcuri. Acum depinde și de câine, doar trage sau este uneori și agresiv fiind necesar un control mai atent. Eu am un câine de statură mică.

| Vikaa a răspuns (pentru Legion7X):

Incearca sa iesi cu un mascul Caucazian Georgian, cam de vreo 90 kg. Zgarda de forta aka zgarda cu tepi e super bine-venita, il mai controleaza la iesiri.La o femela husky cu greutatea de 16-23 kg e la fel de bine-venita zgarda de forta, sunt caini ce trag ca turbatii.

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Probabil nu îi place cu lesa.

| TheGentleman a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=7baGT1GV_dg

Urmărește acest video. Îți va fi de folos. Înțelegi engleza, nu?

| Vikaa a răspuns:

Cumpara o zgarda cu tepi si cumperi o lesa din piele, zgarda de tepi nu o intorci cu toti tepii ca o omori, intorci 3 tepi, atunci nu va mai trage ca apucata, se intorc 3-4 tepi in mod normal, ca ei au blana, la un caine cu blana scurta doar 2 tepi se intorc.Va da roade zgarda cu tepi, la varsta de 2 ani poti sa-i pui zgarda normala, fara tepi.

| Patronu1 a răspuns:

Și eu am un mascul de husky care făcea la fel când era mic, îți explic pas cu pas ce trebuie sa faci: ii cumperi o zgarda normala, care ai grija sa fie fixa, sa nu alunece și sa stea chiar sub urechi, nu la baza gatului. De câte ori ți-o ia înainte, te întorci din mers în direcția opusa, și tot asa pana când înțelege, la începutu o sa te cam învârti în cerc cu ea. Când ți-o ia înainte, ii spui: nu, iar când rămâne în urma ta, ii spui: bravo. E important sa ii spui bravo pentru ca dacă nu ii spui o sa creadă ca tot ce face e greșit și o sa între într-o stare de fronda. Apoi, dacă ea vrea sa se ducă sa miroasă ceva la un copac de exemplu, nu o lași dacă te trage pana acolo, dacă se duce frumos pana acolo cu lesa ne-întinsă, ii spui bravo. Nu e ok nici sa o ții la pas toată plimbarea, nici sa o lași sa te zmuceasca pe toate străzile, trebuie sa ai perioade egale de ținut la pas ca și pe liber(sa o lași sa se ducă unde vrea sa, dar în lesa bineînțeles) și sa nu faci prostia cu zgarda cu ghimpi, în care ii pui doar 2-3 ghimpi, pentru ca zgarda are mai mulți țepi cu un motiv, și anume sa distribuie presiunea pe toți tepii în mod egal, dacă ii pui doar 2-3, toată presiunea trasului o sa se pună pe aceia și riști sa ii perforeze gatul. Unde mai pui ca zgarzile de forță nu sunt eficiente pentru ca nu ii învață să nu mai tragă, ii tine forțat langa piciorul tău, iar dacă apoi o sa o scoți cu o zgarda normala, o sa plece cu mana ta cu tot. Bafta!