Întrebare recomandată | prodatory2k a întrebat:

Salut, ce rase de caini care se intretin usor si nu lasa par imi recomandati pentru apartament mic, sau garsoniera? De asemenea, sa nu coste 1000€ big grin

9 răspunsuri:
| ovidiu123432 a răspuns:

Iti recomand un caini pechinez laughing nu costa mult, il poti lua si gratis.
Il intretii foarte usor, sper ca te-am ajutat laughing

| Rocsid a răspuns:

Mops,buldog francez buldog englez-sunt catei brahicefalici si sforaie groaznic si horcaie si au probleme de piele.
bichonii sunt catei care desi nu prea lasa par sunt cam prostusi
beagle-foarte incapatanati si cand se plictisesc rod mobila si fac tampenii prin casa
yorkshire terrier- sunt catei cuminti dar si activi.cu ei poti sa ai probleme dupa tuns si sa faca dermatite.sau daca sunt periati sau scarpinati mai agresivi.
o alta alternativa tot din categoria terrierilor sunt Westie care sunt putini mai mari decat yorky si au cam aceleasi probleme.
Acum daca e sa o luam pe bune toti cateii lasa par..mai mult sau mai putin.toti pot sa roada si sa fac vraiste casa.
Totul depinde de cum il cresti.
Am un ciobanesc german care sta mai mult in casa decat in curte si nu a distrus nimic niciodata ( il am de 3 ani si l am luat de pui). singurul lucru nasol e ca imi mai lasa par dar cu o matura si un mop am rezolvat rapid problema.
Cainele trebuie sa il iei dupa personalitatea si stilul tau de viata nu dupa ce spatiu ai sau mofturi.Iti recomand sa te informezi despre rase de catei si vezi ce ti s ar potrivi.
O alternativa foarte buna ii sa adopti un catel de la adapost.
Eu am avut si corceala in apartament si l am dresat cand a fost mic si nu am avut nici o problema cu el.
Spor la cautat!

| Dieneez a răspuns (pentru Rocsid):

Nu chiar toti cainii lasa par. De exemplu Pug nu pasa par deloc

| Rocsid a răspuns (pentru Dieneez):

Cand zic ca lasa par nu ma refer ca trebuie sa lase ghemuri de par ci la faptul ca daca ai o haina neagra si il iei in brate iti lasa putin par pe ea.Plus ca asta cu lasatul parului tine foarte mult si de alimentatiehappy

| emayperritos a răspuns:

Caine Boo Bichon Maltez Bichon Frisé Pomeranian Beagle Shih Tzu Teckel. Sper ca te-am ajutat

| Dieneez a răspuns:

Pug

| Cata1987 a răspuns:

Yorkshire Terrier
Shih Tzu
Chihuahua
Pug/ Mops
Bichon Frise
Canish

| maix a răspuns:

4. Mops

Nevoia de spatiu: redusa. Acest caine nu depaseste greutatea de 8-9 kilograme (daca nu este hranit exagerat), fiind perfect pentru un apartament.

Nevoia de miscare: foarte redusa. Au dificultati in respiratie daca fac prea multa miscare si au probleme si in controlarea temperaturii corpului - nu trebuie lasati in locuri cu temperaturi ridicate.

Nevoia de dresare: redusa spre moderata. In ciuda mimei serioase, mopsul este de obicei un caine afectuos si care se bucura de prezenta copiilor. Sunt insa foarte incapatanati, astfel ca putina instruire s-ar putea sa fie necesara, daca nu vrei sa stea pe canapea.

Nevoia de a fi pieptanat: moderata. Are parul scurt, dar un mops naparleste destul de mult si are nevoie din cand in cand sa-i fie curatate acele cute, pentru a fi evitate iritatiile sau infectiile.

Eventuale probleme: posibile probleme respiratorii, displazie de sold si encefalita. In plus, sforaie - nu dormi cu el in dormitor daca te trezesti usor.

Rase de caini pentru stapani lenesi sau care nu au mult timp liber

| Balint_Marin_1969 a răspuns:

Chiuaua