| Revonxnznz a întrebat:

Ce recomandați dintre rasa canario,amstaff și cane Corso, vreau ceva mai ieftinut la achiziționare, cea mai ieftină rasa dintre cele enumerate ar fi amstaff, voi ce ziceți?

3 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Uită-te și la ceilalți factori, nu doar la preț. Prețul nici n-ar trebui să fie un factor în alegerea câinelui.
Ai nevoie de câine doar de dragul de a avea unul? Ia unul blând, potrivit pentru familii și care se dresează ușor.
Ai unde să ții un cane corso sau presa canario? Nu-s câini de apartament.
Ai nivelul de energie necesar pentru plimbări cu câinele? Ești dispus să-l plimbi de mai multe ori pe zi? Crezi că ești în stare să-l dresezi? Niciuna din rasele enumerate (excepție cane corso) nu este cunoscută ca fiind ușor de dresat și potrivită pentru începători.

| Revonxnznz explică (pentru FaraNume1245):

Bai fratele meu,da am unde sa îi țin,nu stau la apartament,știu sa cresc caini,am avut ciobănesc de Bucovina,mioritic,boxer,m-am referit la preț deoarece vreau mai mulți, nu-mi trebuie caini de familie sau dresați, mie îmi trebuie sa fie agresivii deoarece ii iau și la vânătoare, când o să-mi iau pisici o sa te anunț să-mi dai sfaturi, mulțumesc!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Revonxnznz):

Și nu consideri necesar să incluzi informațiile astea în întrebare?

By the way, nu-i necesar ca câinii de vânătoare să fie agresivi și trebuie și ei dresați.