| TheMadKing a întrebat:

Salut, credeti ca un caine de genul pittbul il poti tine la bloc sau trebuie o casa pe pamant. Si acest caine se dreseaza greu?

Răspuns Câştigător
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un caine de talie mare - si mai ales unul de lupte - n-ar fi agreat de vecinii de bloc.
Asemenea caini au nevoie de mult spatiu de miscare, nu doar sa fie dusi la plimbare de doua ori pe zi.

| mgtow a răspuns:

Se poate tine oriunde, unii au pitbull dresat incat sa para un catelus bland si nu e agresiv

| Celcestietot a răspuns:

Să nu fie interzis prin lege, și totul e ok big grin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Auzi da blocul nu e si el pe pamant numai casa trebuie sa fie pe pamant https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un caine de talie mare, deci mai greu la bloc.
Acum nu pot eu sa zic ca nu e bine sau e bine.
Important e sa ai timp liber, sa il scoti afara, si sa socializeze cu alti caini, sa nu il inveti rau, sa tragi de un papuc daca vezi ca nu ii da drumu, si sa il intarati, si sa nu il intarati daca vezi ca are chef de "distrugeri".
Ii tragi 2 papuci la cwr sau cu ziaru, ca sa stie cine e "cainele alfa " in casa, cand face prostii.
Asta nu-l va impiedica sa faca tampenii, dar macar stie ca atunci cand tu esti prin preajma, sa nu faca tampenii.
Nu trebuie sa-l lasi sa faca ce vrea el.
Cum il educi asa il ai.
Insa ai mare grija, daca il inveti prost, si il intarati mereu, cand are ceva in gura, cand mananca sau mai stiu eu, exista pericolul ca un copil sa vina sa-i traga batu din gura in parc, si sa il muste, si poti merge la puscarie pentru asta happy
Cum am mai zis, cainii nu sunt problema, ci oamenii care ii cresc.
Daca ma intrebi, parerea mea, e ca e greu cu un caine de asemenea talie, la bloc.
Banuiesc ca mergi la scoala, si parintii tai merg la munca, si daca nu mergi la scoala banuiesc ca mergi si tu la munca si nu stai acasa.
Le trebuie foarte mult timp, si mai ales joaca cu alti caini, cel putin de 2 ori pe zi, sa aiba spatiu, parc mare sa alerge cu ei.
Altfel o sa devina salbatic, haleste cainii altora, si o sa ai probleme, un alt "proprietar " de caine, care te poate reclama, si iti poate lua cainele si sa ti-l eutanasieze, daca prezinta pericol.

| TheMadKing explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMadKing):

Si eu mi-as fi dorit un pitbull, dar la noi nu sunt legali.
sad si pana mea, imagineaza-ti ca mergi cu el in parc iarna, hai ca tu te incalti cu cizme daca e noroi, dar cand il aduci acasa, si vrei sa il speli, el n-o sa stea, si o sa fuga prin casa cu tot noroiu.
Si iti va fi greu sa iei in brate un caine de 40 50 kg in brate, sa il duci in cada, asta daca sta, si daca ai tu forta sa il cari.
Cu un caine mic e mai usor, il iei in brate, il arunci in cada, il speli in 2-3 min, pui prosopu pe el si e gatawinking
Eu am avut beagle, si e pe jumate cat un pitbull, si stau la casa.
cand il luam in brate pe scari, sa il bag in cada, simteam ca imi cad ouale, asa greu eralaughing si nici nu statea locului iti dai seama happy

| TheMadKing explică (pentru anonim_4396):

big grin big grin E clara treaba cu pittbulul imi doream mult unul dar trebuie si acte pentru unul deci...
Interesanta faza cu cainele tau big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMadKing):

Eu ziceam de Anglia. In Romania cred ca sunt legali.
Poate s-o mai fi schimbat intre timp, banuiesc ca e ca in fiecare tara europeana, cainii cu risc trebuie scosi cu botnita in locuri publice, si lesa speciala. S-ar putea sa vorbesc prostii, ca nu stiu exact legistlatia din Romania, dar am prieteni care cresc pitbuli happy
Daca ai fi stat la casa ar fi fost ideal.

| christine99 a răspuns:

Dacă vrei să-l ții la țară, trebuie garduri înalte ca să nu te trezești cu el în stradă sau la vecini. În oraș nu are niciun sens să ții câini agresivi și de pază în apartament, chiar mă deranjează persoanele care fac asta, ar vrea ei să demonstreze ceva, dar nu le iese laughing

| Edw08 a răspuns:

Îl poți tine, dar îl chinui. Cel mai bine e la curte sa aibă unde sta in coteț, sa aibă o curte unde sa poată alerga. Câinii mari nu se pot simți niciodată bine in apartament. Tu între o sală de sport și o sală de clasă unde ai avea mai mult spațiu sa te distrezi?

| TheMadKing explică (pentru Edw08):

Foarte bine spus. Ms.