| albulescu a întrebat:

Cum as putea sa imi fac perusul sa fie mai activ? Stiu ca ei devin activi spre noapte, dar eu noaptea dorm asa ca vreau sa fac ceva sa fie si ziua. Cum sa il determin sa zboare mai mult? Nu ii este frica de mine, ca vine la mine se pune pe umarul meu. Vreau sa fie activ, sa il pot dresa in vreun fel. Ma ajutati?

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Cum sa devina activ spre noaptea? Nu e bufnita laughing
In primul rand letargia poate fi semn de boala. Vezi daca mananca, piuie, etc cam ce face o pasare normala. Daca nu, mergi cu el la veterinar. Daca e sanatos si e vorba doar de o lipsa de dresaj, atunci incearca sa te joci cu ei de fiecare data cand vine pe tine, sa il pui pe deget si sa il legeni tu (ca si cum ar fi in copac) usor, cu blandete, iar asta il va mai energiza si ii va da chef de voaca. Vorbeste cu e, pupa-l, cumpara-i jucarii pentru perusi sau bebelusi care sa scoata sunete blande si joaca-te cu el