| BogdanDGB a întrebat:

Cum se instaleza o undita telescopica?

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

O desfaci pe toata lungimea ei si in varf trebuie sa gasesti un ochi de care sa agati linia de guta. Daca nu are acel ochi instalat de producator trebuie sa mergi la un magazin de specialitate ca sa-ti instaleze acel ochi in varful unditei.
Pasul 1. desfaci putina guta de pe rola, in capat trebuie sa legi un anti-vartej cu quick release, adica sa aiba o clema care te ajuta sa legi repede linia de guta la undita in acel ochi. e un fel de ac de siguranta.
2. conectezi anti-vartejul la ochiul unditei in varf si apoi desfaci guta de pe rola toata lungimea unditei + 50 cm. Lungimea gutei trebuie sa mai mai mare decat a unditei in functie de lungimea mainii tale. Eu de obicei o las cu 50-60 cm mai lunga.
3. Introduci pe acea guta prinderea plutei;
4. introduci pe guta plumbul daca nu ai foite care se pot pune ulterior;
5. legi carligul;
6. dupa ce ai terminat si ai toate componentele pe linie, poti sa iei o oala cu apa, o umpli, tragi de pluta cat mai spre ac si apoi adaugi plumb pe linie astfel incat pluta sa stea cam jumatate in apa si jumatate in afara, ca sa vezi clar cand trage pestele si cand o pune pe lat.
Daca nu stii cum se leaga acul, cum se prinde plumbul sau vrei alte combinatii de linii de undita mai coplicate, iti recomand sa citesti pe net.
Dupa ce termini linia de echilibrat la apa, o desfaci din ochiul din varful unditei si o rulezi incet ori pe un suport de linii, ori pe un carton mai gros, care isi mentine forma si o rulezi astfel incat sa nu se desfaca in timpul transportului.
Mereu sa ai cu tine de rezerva cel putin 1-2 lunii compete, guta, ace, plumb, plute...