| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut, de multe ori la tara unde stau eu ma intalnesc pe drum cu un ciobanesc carpatin URIAS dar cu toate astea imi e frica de el din cauza marimii lui, nu m-a atacat/latrat niciodata. Credeti ca ar trebui sa am grija mare cand trec pe langa el la o distanta cam de 5m?

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Nu face contact vizual cu el, unii dintre caini considera asta un fel de provocare. Lasa privirea in pamant si treci fara sa grabesti pasul, nu fugii. Sunt caini care isi apara teritoriul dar atat timp cat nu te vad ca o amenintare nu ataca aiurea.

| skull12 a răspuns:

Da, foarte mare grija, detin si eu un ciobanesc de aceeasi rasa, al meu este dresat, ii spun cand sa atace si ataca etc, cand le este cald sunt foarte nervosi, nu poti sa te intelegi cu ei, deci sa ai grija, sunt periculosi, chiar daca nu latra