| CrazyKiddd a întrebat:

deci am o catelusa bichon havanez de 2 luni jumate si mai am un bichin havanese de aproape 3 ani baiat.Am inteles ca pe la 7 luni nu stiu ce o sa ii vina la catelusa ciclul nu stiu ca sa se imperecheze dar eu nu vreau sa se imperecheze la o varsta asa de mica.Care sunt simptomele ciclului sau ce e ala? Ca sa o tin inchisa pe ea... dau funda:X

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Trebuia să te gândești la asta înainte de a mai lua un câine femelă, cert e că nu o poți ține închisă 6-7 zile, și în afară de câinele tău mascul trebuie să o mai aperi și de cei de afară, iar în 14 zile o să își lase numai sânge ( de la menstruație) și o să plângă că vrea la câine mascul ( să se împerecheze), am câine femelă de 11 ani, până am castrat-o am avut un chin cu ea. Poți să o castrezi chimic, doar o perioadă de timp până când vrei tu asta, discută cu un veterinar pe tema asta, cred că e cel mai avantajos, nu e o soluție să o ții închisă, chinui bietul animal! Și cel mai bine e să o dai la împerechere la vârsta de 2 ani, până atunci câinele e doar un pui, și s-ar putea să aibă complicații la naștere, mai ales că e câine de talie mică.

5 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Din cate stiu eu cainii se imperecheaza de la 8 luni in sus da nu stiu sigur (asa e la ciobanesc german). Iar ciclul la caini e ca la oameni ( adica ii curge sange de jos). In rest eu nu stiu nimic despre imperechearea la caini. O sa ma documentez mai mult si o sati mai zic si alt ceva...hee hee

| LaLaura a răspuns:

Bună, menstruația la câini ține cam 14 zile, durata căldurilor (adică când vrea să se împerecheze) este întra 8-14 zi menstruație. Apariția căldurilor este din 6 în 6 luni, iar apariția căldurilor după fătare este de la 4 luni în sus. Te sfătuiesc dacă nu vrei pui de la ea, să o castrezi, chimic( cu niște vaccinuri făcute la o perioadă stabilită de medicul veterinar) sau mai bine prin operație( chiar dacă este scump, în jur de 1 mil jumate, 2, este mult mai indicat) deoarece te chinui tu ( trebuie să o păzești, îți pătează tot, câinele meu înainte de a fi castrat îl țineam cu pamberși sau cu chiloți, deci era un chin), dar chinui și câinele. Și nu ai cum s-o ți închisă 6-7 zile.

| CrazyKiddd explică:

Eu nu vreau sa o castrez vreau pui dar nu la o varsta atat de frageda happy

| Any_2336 a răspuns:

Cand catelusa are ciclu lasa pete de sange prin casa, deci ar trebui sa achizitionezi cateva covorase absorbante, deoarece pateaza, canapea, covor, etc si nu e foarte placut. Poti castra masculul sau steriliza catelusa, apropo pe la 1 an o poti imperechea

| SayCheesexD a răspuns:

Ciclul la caini e ca si ciclul la fete big grin. In perioada menstruatiei, se schimba sa zicem un " oulet " si vagin, si curge sange. Acesta este reinnoit, cu altul, si tot asa. De cand ai ciclu poti avea copii, in cazul cainilor, catelusi big grin. Poti sa o ti intr'o cusca, cat timp are ciclu, si sa ii pui pampers pentru caini in cusca, ca sa nu murdareasca. Aceea o sa absoarba, ai grija sa o schimbi. Eu stiu ca se pot imperechea de cand le vine ciclul, daca tot e si asta in intrebare.
Numai bine! Documenteaza-te pe google big grin