| Scarlat_Seby_1999 a întrebat:

Din cauza ca este inceputul primaverii si nu prea am unde sa gasesc Hrana vie pentru "baby xifo". Cresc cam greu si as dori sa incerc cateva luni doar hrana vie, pentru a vedea cum se comporta. Sa nu ma mai lungesc cu detalii, intrebarea mea este: In cat timp apar "Turbatrix aceti"(viermi de otet) in acel "preparat" pentru ei? Chiar daca nu am o cultura de inceput, am zis sa incerc si am luat de pe un site solutia: - Apa -Otet -Drojdie uscata -O lingură de Zahar. Am pus ce mi-a iesit in 2 borcane si le-am lasat sub acvariu. Vor apare viermisori? Daca stie cineva, in circa cat timp? Multumesc anticipat! DAU FUNDA+

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si pentru a aparea "viermii de otet" este inca prea de vreme. Intai trebuie sa apara musculitele care sa-si depuna "ouale" la preparatul tau (din luna mai incolo).
Pana ce vor aparea, iti sugerez sa folosesti hrana uscata, ca si iarna.

| minrest a răspuns:

Dureaza cam o luna. DAR. Trebuie cultura de start, pentru ca altfel nu au cum sa ajunga acolo; nu sunt ca niste drojdii, sa existe in aer. Nu vreau sa zic ca o fi chiar imposibill sa apara, ca nu stiu, dar oricum, e improbabil sa-si gaseasca drum la cultura ta.