| IonIonut12345677 a întrebat:

Fumez de 2 ani
Dar acum cateva zile m-am hotarat sa imi iau un vape
Mi-am luat un ego aio iar ca lichid am ales unul fara nicotina de la liqua la care am adaugat un shot de 18gm/10 ml de la aceeasi firma
Lichidul asta imi provoaca o senzatie destul ne nasoala pe gat
Ma arde intr-un fel
Comparativ cu lichidele fara nicotina pe care le mai am
Ele se simt bine
De de la ce provine senzatia asta? E normal?
Tin sa spun ca am lasat lichidul peste noapte inainte sa vapez

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vape-urile contin substante cancerigene si sunt interzise copiilor.
America, Canada si Australia le-au interzis deja dupa ce au murit foarte multi adolescenti, in urma "prajirii" plamanilor, sau cum spun ei "popcorn disease".
Nici nu ma mir ca ai avut asemenea reactie rapida, dat fiind concentratia mare de substanta toxica, pe care au bagat-o in lichidul acela.

https://dfw.cbslocal.com/2019/11/21/growing-concern-popcorn-lung-vaping/

si asa arata plamanii unuia care vapeaza si face boala "popcorn":
https://cdn11.bigcommerce.com/......n-lung.png

| RaduRobertRO a răspuns:

Vapatul e la fel de nociv ca si fumatul. La fel si tigarile electronice. Eu zic ca mai bine faci un efort si sa te lasi de fumat. Legat de intrebare, de la ce provine senzatia sta? Evident de la vaporii aia toxici pe care ii inhalezi.

| raMLesS a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Nu e deloc la fel de nociv ca si fumatul:
https://www.youtube.com/watch?v=0Pwj6BuS8Ds&t=69s

Nu-ti mai da cu parerea daca nu te-ai documentat.

| RaduRobertRO a răspuns (pentru raMLesS):

Daca deja ne ghidam de pe Youtube ca sa stim ca ceva recenta aparut e daunator sau nu, e clar. Medicina alternatva (Youtube)

| raMLesS a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Nu trebuie sa fii doctor, e suficient sa urmaresti clipul si sa vezi cu ochii tai diferentele.
Si nu, tigara electronica nu e in nici un caz la fel de nociva ca una normala, asta pentru ca ce tragi tu in piept e un simplu abur, in lichidul ala se gasesc doar cateva substante, fata de cea clasica, care contine sute de substante si cam toate toxice.

| RaduRobertRO a răspuns (pentru raMLesS):

Uite ca si pamantul e plat pe Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=lInxgva8wls zunt zeci de studii care arata ca vapatul e mai nociv ca fumatul, nu le iau pe toate in serios, dar e clar ca aburul ala nu e apa chioara, si asa sa fie si tot nu e clar ca e sanatos. Nu insist, am zis doar parerea mea [ de fumator ].

| raMLesS a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Cati ani ai? 14? Vad ca nu pot sa ma inteleg cu tine. Ai informatia la cateva clicuri distanta, trebuie doar sa cauti si sa fii atent la ce si de unde citesti. Nici nu stii cum functioneaza o tigara electronica.

| RaduRobertRO a răspuns (pentru raMLesS):

Am 11 ani, daca asta conteaza. Am citit insa asta si parca au dreptate: https://prahovapress.wordpress.com/......i-vapatul/

| raMLesS a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Tigara electronica e cu 95% mai safe ca aia normala