| Patoi_Marian_1998 a întrebat:

Salut, fumez de aproape 1 an si am incercat de nenumarate ori sa ma las dar nu am ambitie. Stiu ca ultima data n-am fumat o zi si ma simteam nasol, cu dureri in gat. Niste idei cum pot sa ma las de acest viciu?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate cu un program foarte strict astfel.
Să zicem că fumezi 20 pe zi.
îți propui și te ții 100% strict de asta.
După ce termini un pachet, îl păstrezi ca pachet gol.
Cumperi un pachet nu.
Scoți o țigară din el și o pui în pacbetul gol.
Săptămâna 1 fumezi 19 pe zi, nici una mai mult, nici una mai puțin.
Săptămâna 2, fumezi 18, a 3-a 17, continui până la zero, în 19 săptămâni.

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

In primul rand nu ai motivatia necesara care sa-ti dea vointa si taria sa o faci! De acolo vine, dar asta nu depinde de tine, motivatia vine sau nu din interior. In rest daca totusi vrei, redu treptat doza, nu te lua dupa altii ca trebuie brusc, tu fumezi asa ca te linisteste ai devenit deja dependent de nicotina, o sa trebuie sa te simti la fel de bine fara a fuma, sa te resimti adica cum erai inainte sa te apuci. Redu treptat doza si vei scapa 100 %, e normal sa reduci ca la droguri, usor, nu brusc. Dar sa vrei! Dar tu nu prea vrei ca lumea, de fapt aia e. Usor nu prea e, dar cand ai motivatie, ai asa vointa si putere ca nu ti se va mai parea greu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Citeste articolul asta in fiecare dimineata, inclusiv comentariile: https://cetin.ro/cum-te-imbolnavesti-de-cancer-si-cum-mori/

| Panamax a răspuns:

Fara vointa nu poti sa faci nimic.

| Patronu1 a răspuns:

Sa te lași, cam greu, sincer îți recomand să treci pe electronice, e mult mai sănătos. Bafta!

| Patoi_Marian_1998 explică (pentru Patronu1):

Am incercat si pe electronica. Simt ca imi dau banii degeaba pe lichid. N am luat lichid pe nicotina ca ustura rau in gat. Azi imi luam un tubulet de lichid la 20 de lei si poimaine il terminam... As ramane pe tigari dar incerc sa le reduc cat se poate.

| Patronu1 a răspuns (pentru Patoi_Marian_1998):

Pai probabil ca tu îți luai cu prea multa nicotina, mai mult de 6 sau 12 nu prea poți sa vapezi. Ideea e nu sa te lași brusc și după sa te apuce dorul și sa rupi țigările, trebuie sa le raresti încetul cu încetul, pana nu ajungi sa fumezi decât vreo 4-5 pe zi, apoi poți sa le lași asa dacă ma întrebi pe mine, de la 5 țigări nu cred ca o sa mori. Bafta sa te lași!

| Patoi_Marian_1998 explică (pentru Patronu1):

Am inceput sa fumez 5 pe zi. Sper sa ma las. Multumesc mult si sanatate!

| ada2304 a răspuns:

Cunosc o persoana care s-a lăsat cu ajutorul unor benzi lipite pe spate sau ceva de genul doar ca a avut probleme cu inima și i au fost puse de către medic. Poți sa te lași doar cu propria ta voința, este foarte greu dar nu e imposibil. Am un prieten care s-a lăsat, primele 3 săptămâni e mai greu dar după corpul tău se va obișnui fără nicotina