| anonim_4396 a întrebat:

I-am luat la motan o zgardă pentru purici si dupa cateva zile am observat ca i s-a făcut rana la gât, ca și cum l-ar fi ars. I-am dat-o jos, dar rana i s-a mărit pentru că s-a tot scarpinat. Ce sa fac si de ce i-a făcut zgarda rana aia la gât?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace, ca se va vindeca singur in timp si nu-i mai pune niciodata zgarda, dar poti folosii picaturi sau pastile antipurici si antiparatizare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si-a facut singur rana, scarpinandu-se.
Probabil ai montat-o tu gresit, si l-a incomodat prea tare, ca in mod normal nu se intampla asta.
Pentru a ajuta rana sa se vindece, trebuie sa il opresti din scarpinat. Fa-i un guler pe post de pansament.

| JicaContra a răspuns:

Veterinar
cand o rana se vindeca ai mancarimi, ori ala e animal nu se poate opri din scarpinat ca nu isi da seama ca nu ii face bine, asa ca rana aia se v-a tot mari