| Hellboy96 a întrebat:

Salut, în ultimul timp îmi doresc o pisică. Zilele astea voi lua una dar nu stiu ce ar trebui sa ii cumpăr si cati bani sa investesc în ea. Nu stau într-o familie bogata deci ar trebui să știu dacă e foarte costisitor.

Prima data ce ar trebui sa ii cumpăr? Gen care sunt lucrurile necesare? Aproximativ at m-ar costa aceste lucruri?

Dacă imi iau o pisica, după cât timp ar trebui s-o duc la veterinar? Deparazitarea si ce mai trebuie veterinarul sa facă cât m-ar costa?

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Vad ca te-au cam aburit ce-i de jos.
Pai mai mult de 10-15 lei nu te costa sa-i iei o tava,in care poti pune nisip de afara.
ceea ce te costa este veterinarul, cand zic veterinar ma refer la vaccinuri si sterilizare, cele mai importante.
Ti-au recomandat cei de mai jos diferite marci recomandate de veterinari, care, pisica dupa vreo 10 ani face o insuficienta renala si te-o cam uscat la portofel.
Pisica d.p.d.v medical sa fie sanatoasa trebuie evitate bobitele si conservele metalice, deci marcile Applaws, whiskas, royal, leonardo fugi de ele.Devora,Acana,Acana grasslands sunt deja marci ce costa mult,dar si calitatea e destul de mare. Pisicile mele mananca carne cruda si organe,adora rinichii.Ce mananca ca si organe ar fi inima,plamani,rinichi si pipote,ca si carne adora spatele de pui,gaturile de curcan,tacamuri.
Poti sa faci o diferenta intre pisicile BARF fata de cele hranite cu bobite gen royal,applaws si ce am mai citit eu. Pisica daca stai la bloc e foarte ok,o poti ferii de viroze cum ar fi panleucopanie felina si peritonita infectioasa.
Btw,pisicile,ca si noi,trebuie sa se hidrateze, ori din boabele enumerate mai sus nu se pot hidrata, si ele cum nu-s mari setoase, din carnea cruda pot sa se hidrateze si sa duca o viata foarte lunga.
Trebuie sterilizata, pretul maxim e 150 lei, intr-o vreme era in functie de cate kile are pisica, ar fi bine ca la 5-6 luni s-o sterilizezi, ca puii ma gandesc ca nu-i pastrezi.
costurile nu-s asa mari, daca stii ce si cum sa organizezi, la prima mea n-a fost o bataie de cap, cu 8 ce sa mai zic.Bine,eu stau la curte, dar la prima pisica stiu ca am cumparat o tava, am pus nisip din curte, am hranit-o crud si acum are 14 ani si e foarte bine, se mentine babuta, nici nu-i dai varsta de 14 ani, arata de maxim 2-3.Asa ca hai sa facem un calcul
Tava; maxim 10 lei
carne cruda si organe; maxim 40 lei
sterilizare; 150 lei
deparazitarile nu le pun, ale mele nu sunt deparazitate si sunt bine merci.
10+40+150=200 lei, nu e asa de mult.
Daca i-ai cumpara royal si prostii, te-ar costa mult mai mult.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Litieră și lopățică specială pentru litieră, găsești prin supermarket mai ieftin n-are rost să dai de 5 ori mai mult la petshop
nisip pentru pisici, e bun și ieftin ăla din kaufland
mâncare, cel mai probabil e pui, deci din gama junior și boabe uscate și hrană umedă. Aici tu alegi cât investești, eu de exemplu la a mea îi iau și whiskas și prevital și felix. cică n-ar fi prea ok că e un fel de fast-food și cea mai bună mâncare ar fi aia de la royal canin. dar uita-te și tu cât costă big grin dacă îți convine să dai atât, good for you. la a mea îi mai ia mama și ficat congelat și-i fierbe.
te sfătuiesc să nu investești în jucării. i-ai ceva care să se miște sau alunece pe podea, gen o minge. se plictisesc repede de jucării și dai prea mult și degeaba. mai bine îi faci tu acasă mingi de hârtie și legi cu o ață o jucărie mică și te joci așa. nu dai nici atât și o să le prefere decât o jucărie de 30 lei din petshop.
nah cam astea: hrană, vase pentru mâncare și apă, litieră și nisip

| alina2k18 a răspuns:

Daca nu ai mai avut pisica si nu stki un minim de ingrijire pentru inceput trebuie s-o duci la veterinar s-o deparaziteze intern si eventual extern daca e nevoie. Eu o fac acasa cu Cestal sau Drontal dar am motan mare big grin si Stronghold cam o data pe an.
Medicul va examina si starea pisicutei - sa nu fie racita sa nu aiba vreo infectie la ochi, sa aiba o greutate optima pentru varsta ei, etc. Deasemenea vaccin cam dupa 2 saptamani de la deparazitare daca pisica are minim 3 luni de viata.
Nu sunt bani f multi de investit: daca e kitten ii trebuie hrana de pisici - umeda cu pliculete si pateute si bobite, o litiera si silicat/nisip. Eu folosesc silicat - nu lasa miros dupa pipic.
Deci dusa la veterinar imediat ce o iei, de cost ce sa zic, in Bucuresti cam 100 ron minim cu consult si deparazitari + carnetel sanatate.
Hrana de calitate max 100-120 ron pe luna pentru un kitten care nu baloteaza toata ziua laughing dar de obicei fiind in crestere au pofta de mancare mare si iti trebuie cam 15-20 pliculete si 1 - 1.5kg bobite, sau varianta cu 30 pliculete si max 500 g bobite daca are sub 5 luni si nu prea poate roade la ele mult si mai bine te bazezi pe hrana umeda si 20g bobite/zi. Pretul hranei poate fi injumatatit daca ii iei mancare ieftina si mai proasta dpdv nutritiv si calitativ.
Silicat - 40 ron o punga mare de te tine o luna.
Litiera - de la 15 ron la 150winking
Cam astea sunt costurile in mare.

| RxTx a răspuns:

Trebuie să mergi la veterinar cu ea sa ii dea niste pastile sa ii faca ceva vaccine pentru viermi paraziti limbrici tenia... sa ti-o deviruseze.
Apoi iti face un fel de pasaport al ei in care iti trece toate vaccinurile
TREBUIE NEAPARAT SĂ II CUMPERI DOUĂ TĂVIȚE ȘI NISIP
NISIP PARFUMAT PENTRU ca alt nisip care nu este parfumat nu este bun pentru ca o sa miroasa casa urat
Nisipul parfumat se gaseste si la kaufland si la farmaciile veterinare si la PET-SHOP-uri
Acest nisip are ceva in el care face ca pipi sau caca sa se transforme in niste bile tari in loc sa miroasa si sa se tot intinda prin toata ladița
așa că tu poți să iei doar bilele respective și să le arunci fără să trebuiască să schimbi tot nisipul.
sau chiar daca schimbi tot nisiul trebuie să îl schimbi mult mai rar
adica daca ii pui nisip normal trebuie sa il schimbi la 3 zile maxim
daca ii pui nisip dinasta parfumat poti sa il schimbi o data la 2 saptamani.

Bine înțeles că trebuie să îi iei șî niște șoricei adevărați și să le dai drumul prin casă ca sa aibă cu ce să se ocupe laughing

Ai putea să dai banii șî pe prostii dinalea de la petshop cu care nu o sa se joace niciodata gen casute aberatii tâmpenii cutii in care sa stea de parcă pisica este câne prost să stea acolo unde ii spui tu doar câinii sunt atât de nătântoci în căt să te asculte.
Pisicile au personalitatea lor sunt la fel ca șî niște oameni care vor să îți arate că au înțeles ce vrei să spui dar ca nu au nici un chef să îți asculte vreun ordin ca să îți demonstreze ca ea este șefaîn casa aia.

Trebuie să ii iei pește făra oase gen macrou sa il faci la grătar să ii scoți oasele și să il dai in primele 10 zile cand o duci într-o locație
Dacă faci asta pisica nu va pleca din locața respectivă de la casa respectiva nu va fugi și va ști că acolo este casa ei.

| Sonia822 a răspuns:

E usor sa intretii o pisica.
Iti trebuie asa: o cutie de plastic, cat un lighean (la magazin se numeste litiera, 10-15 lei) in care ea sa fie invatata sa-si faca nevoile.
In lighean se pune nisip, ca asternut pentru pisici. Acolo ea va intra sa-si faca nevoile. Pipile de pisica miroase a amoniac, ar fi bine sa-i cumperi asternut (bilute) de la magazin, pentru ca absoarbe mirosul. Un sac e 20-30 lei, se aseaza nisip d-ala din sca in strat de 2 cm in litiera, si il schimbi cand incepe sa miroasa, poate in 3 saptamani.
In rest iti mai trebuie 2 castroane, unul pentru apa si unul pentru mancare, pui si tu ce ai prin casa, intr-un colt.
Ca si casuta, nu ii cumperi d-alea scumpe, pentru ca oricum nu se aseaza in ele. Pisicile ADORA cutiile. Pui intr-o cutie o carpa pufoase si ea va dormi acolo. Si pe unde mai apuca.
Nici jucarii nu e necesar sa-i cumperi, ea se poate juca cu o folie de medicamente goala (sa nu fie medicamente in ea) II place cum scartie folia aia pe parchet. Poti sa faci o minciuta mica de hartie, cocolosesti o foaie de caiet, si cu asa ceva ii place sa se joace, cu o funie inodata de un betisor, prostii d-astea.
La veterinar sa fii atenta sa nu faci abuz de injectii, majoritatea se imbolnavesc de rinichi de la efecte secundare. Unii spun ca e mai bine fara.

| Sonia822 a răspuns:

Puioule, iti mai zic un adevar. Cei ce vorbeau de probleme urinare nu stiu ceva, pisicilor le cedeaza rinichii de la vaccinuri. Cand o vaccinezi, citeste prospectul, daca scrie in prospect aluniniu, in 2-3 ani o ia razna. Sunt foarte periculoase. Se spune ca daca animalele ar fi toate sanatoase, n-ar mai exista meseria de medic veterinat, si nici industria din spatele lui. E o conspiratie. Tu decizi. O pisica sanatoasa nu e o pisica profitabila pentru urmatorii: veterinari, industria farmaceutica, statul roman care primeste TVA. Interesul lor e sa imbolnaveasca animalele. Si laom e la fel.

| Raducons a răspuns:

Nu te complica sa iei o pisica, nu merita o sa iti cheltui banii degeaba, boabele sunt destul de scumpe, o sa miroasa urat in casa, daca stai la bloc nu aduce pisica.Te tine legat si nu poti pleca in vacanta sau unde vrei

| armiaso a răspuns:

Litiera, lopatica - 70-100 lei
nisip - 13 lei sacul, un sac pe 2 saptamani, in restul zilelor cureti cu lopatica si lasi nisipul curat.
vaccin, deparazitare la prima sesiune la medic - 100-150 lei
carnetel de sanatate - pana in 50 lei
vei merge la medic de cate ori specifica pentru deparazitare si vaccin - vaccin cam la 1-2 ani, deparazitarea 1 data pe an
daca se imbolnaveste analizele si medicamentele pentru animale sunt foarte scumpe, un set standard de analize poate sa ajunga la 700 lei, analize sange, radiografii etc

NEAPARAT daca vrei sa aiba o viata sanatoasa nu ii cumperi mancare colorata, este plina de chimicale artificiale.

Royal Canin, Applaws, Leonardo, sunt cele mai bune firme de mancare, cauti pe net preturi, aici variaza si sunt si cele mai scumpe,

tine mine, pisica ta se va imbolnavi mai repede de afectiunile cronice DACA nu ii oferi hrana de calitate, cele 3 branduri enumerate de mine contin mixul cel mai bun de ingrediente pentru sanatate, daca pisica este privata de taurina de exemplu, poate sa ajunga sa orbeasca, deci foarte mare grija de alimentatie, trebuie sa aiba un bol cu apa proaspata zilnic.

daca ii oferi aceasta alimentatie de calitate si respecti cantitatile de mancare si nu o vei face obeza, ea poate sa nu aibe nicio problema de sanatate si sa traiasca si 15 ani.
verifici greutatea ei si corelezi cu varsta, sa nu aibe niciodata mai mult cu cateva sute de grame fata de cat e normal la varsta ei.

e recomandat sa castrezi motanii, altfel vor face probleme urinare si pot sa duca la deces si femela se castreaza tot din cauza problemeleor de sanatate, nu lasi sa faca mai mult de 1 serie de pui, nu arunci puii niciodata si incerci sa previi sa faca pui ca va fi greu sa ii intretii pe toti.

trebuie sa ii cumperi jucarii pentru ascutit gherutele, oricum o sa iti distruga draperii, mobilier si orice altceva moale in ce isi poate baga ghearele.

nu poti sa o lasi singura acasa mai mult de 3 zile, devine depresiva si are nevoie de litiera curata si apa proaspata.

necesita timp si prezenta ta, daca nu ai timp sa te implici mai bine nu lua pisica sau orice animal, este o responsabilitate si trebuie tratata exact ca si cum ar fi o persoana, animalele au personalitate.

| Sonia822 a răspuns (pentru armiaso):

O litiera nu e atat, sunt si d-alea ieftine de 10 lei, pisica nu are nevoie de litiera de 100 ron
Se imbolnaveste de la mancare, chiar si ce ai recomandat tu are chimicale care ii poate afecta sanatatea, cel mai bine e sa-i dea mancare de la masa, ca asa au trait mii de ani pisicile.
Te contrazic si in ceea ce prieste atentia, pisicile pot sta f bine si singure, pot dormi si 16 ore, uneori mai mult. Pisica nu e caine sa i se faca dor de tine, sa faca depresie, sunt studii facute, daca e data la alt stapan, te uita in 10 minute.

| armiaso a răspuns (pentru Sonia822):

Discutiile despre costuri sunt variate, lasam asa.
insa in ceea ce priveste mancarea, tu ai citit vreodata continutul retetei pentru producatorii pe care i-am enumerat? tu stii microbiologie, stii ce inseamna echilibru nutritional si stii ca retetele de mancare facute de catre producatori se adreseaza deficitului de nutrimenti pe care animalele le au IN CAPTIVITATE? stii ca pisicile au nevoie sa manance un procent de cenusa?
stii toate lucrurile astea?, ma cam indoiesc, nu mai faceti recomandari CRETINOIDE cu mancare de la masa cum au trait pisicile mii de ani, pisicile sunt animale de stepa, ele ACOLO au trait mii de ani, mancarea pe care o primesc de la masa oamenilor are un deficit nutritional pentru ele, asa ca nu mai recomandati mancare umana sau preparate dupa modul de preparare folosit la oameni, cum a mai postat cineva peste la gratar.

pisicile NU au voie sa manance alimentele pe care le mancam noi si NICI lapte, incetati cu prostiile, cititi microbiologie.

| Sonia822 a răspuns (pentru armiaso):

Microbiologia face anemie comparativ cu comisioanele care le primesc medicii veterinari pentru a recomanda Royal Canin.

| Vikaa a răspuns (pentru armiaso):

1.Ai idee cata apa are nevoie o pisica?rolling on the floor) Ai idee macar, din marcile enumerate de tine nici macar 20% nu se poate hidrata cum trebuie, pisica din hrana trebuie sa se hidrateze cam 80%, ori Royal, Applaws si ce ai mai enumerat tu acolo face insuficienta renala de toata frumusetea.
2.Nu trebuie lasata femela nici macar 1 serie de pui, sunt destui amarati.
3.De unde ai mai scos-o cu problemele urinare? As dori sa stiu sa nu mor proastarolling on the floor)))
Poate ai vrut sa te referi la cancerul ovarian si testicular, la BTS-uri si etc. dar nici macar o pisica/un motan nesterilizat nu va avea parte de probleme urinare.Nenicule,explica-mi mie ce faci cu motanii de au struviti? Pe aia nu-i poti castra ca-l supui la moarte curataSi pisicile sterilizate pot face insuficienta renala, din cauza hranei, daca o tii pe royal urinary si ce mai recomanda veterinarul sigur o imbolnavesti, am intalnit cateva cazuri.Marcile de hrana sponsorizeaza veterinarii,ca altfel ar fi muritori de foame.
Din cauza royal-ului mi-am imbolnavit unul din caini,l-am dus la alt veterinar si a stat pe perfuzii si antibiotice.
Citeste etichetele de pe conserve,invata e-urile si anatomia felina,poate iti mai deschizi ochii; D
Ce proteine poate sa-si ia pisici din royal si marcile astea slabe
Pisica e un carnivor,din alimentatia ei nu trebuie sa lipseasca taurina care e pentru inima si vedere,acidul arahidonic, pentru sanatatea pielii si a blanii, vitamina A-pentru sanatatea blanii si a vederii. Pisica are nevoie de proteine esentiale, ficatul e o sursa importanta de vitamine pentru ele. Apoi unde mai bagi ca vitaminele A, E si K precum si complexul de vitamine B, de asemenea acidul folic si pantotetic sunt necesare in alimentatia sanatoasa a pisicii.
In concluzie, de aici vin problemele si pisica ajunge sa aiba o stare nu prea buna si sa traiasca doar 14-15 ani.O pisica BARF vs O pisica hranita cu bobite, vei vedea diferente de la cer la pamant.
Pisicile nu devin depresive atata timp cat le viziteaza cineva sau au pereche ca sa se joace, si nu ii mai trebuie jucarii cand mai are pe una cu care sa se harjoneasca.Litiera si nisipul nu costa 70-100 lei, prost sa fi sa dai atata pe o simpla tava si nisip pe care-l poti lua de afara, goshh.

| armiaso a răspuns (pentru Vikaa):

Vad ca citesti selectiv si nu iti folosesti ratiunea, am spus clar ca trebuie bol de apa pentru hidratare, ca este o responsabilitate mare pentru omul care are grija de o pisica si ca omul avea nevoie de informatii de inceput pentru a intretine o pisica, din punctul asta de vedere tu nu stii daca el vrea sa tina pisica la casa sau la bloc, nu stii ce capabilitati are omul, din toate tipurile de hrana i-am recomandat pe cele mai bine cotate, stiu ca e multa influenta in industrie dar sunt milioane de oameni care folosesc aceste branduri pentru pisicile lor si inca le mai folosesc si exista un consens ca sunt cele mai bune, e raul cel mai mic, din lipsa de informatii si organizare e cel mai bine sa foloseasca brandurile astea de hrana in loc sa invete el TOATE elementele si TOTI micronutrientii pentru a ii suplimenta dieta, sunt de acord ca sunt multe, multe elemente de tinut cont insa nu poti sa ii spui unui incepator sa invete micronutrientii si sa stie toate tipurile diferite nutrimenti si unde se gasesc.

iar la capitolul litiera si nisip daca te uiti am spus clar, o punga de nisip 13 lei, litiera plus lopatica 70-100 lei, daca ai avea curiozitatea sa cauti pe net ai sa vezi ca sunt litiere inchise care ajuta sa nu arunce nisipul prin casa, nu simple cutii in care pui nisip, asta presupune lipsa de respect pentru omul care face curatenie si pentru tine.
iar faza cu luam nisip "de afara", tu ai impresia ca nisipul creste la bloc? in spatele blocului sau la orice colt de strada? ce ciobanism e asta? mergi la furat nisip? cumperi o masina de 3.5 tone de nisip si o tii in curte daca stai la casa? tu stii ca unele boli de pisici se transmit prin interactiunea cu excremente? daca iei nisip de pe strada ai toate sansele sa aduci acasa nisip contaminat la pisica ta.
am spus ca devine depresiva daca e plecat mai multe zile, de unde se deduce ca pisica are pereche? cred ca se refera la a fi singura, nu?

| Vikaa a răspuns (pentru armiaso):

Pisicile nu-s mari setoase, niciodata nu vor fi ca si cainii sa bea cantitati mari de apa, numai din carne cruda si organe se pot hidrata; D. Doamne, sunt atatea persoane ce au luat nisip de afara, tu dai pe un nisip parfumat 13 lei? Eu stau la curte si am noroc ca ele fac afara, au nisip mult in curte, dar si la bloc, poti sa cumperi o tava cu 10 lei si sa iei nisip de afara, nu e gresit, si daca vrei sa nu puta a pipi si caca sunt niste bile ce absorb mirosul urat, iar nisipul l-as strange cu matura si farasul, ca nu-mi pica mainile.Nu cred ca-ti trebuie studii universitare sa stii ca pisica e un carnivor inascut si ca fara ea e moarta din orice punct de vedere, mai ales ca i se stramba labele si merge cracanata.Cand iti iei o pisica te documentezi inainte, multe sfarsesc abandonate din cauza inconstientei omului, pentru ca ele sunt mai sensibile in privinta bolilor si mai incapatanate.Am fost plecata 2 saptamani si le-am lasat in grija bunicii, nu au devenit depresive, nici n-au simtit lipsa noastra, ele fiind 8 s-au simtit bine alaturi una de cealalta.
Referitor la aceste branduri, stapanii le folosesc ca n-au bazele nutritiei atat feline cat si canine, mai ales ca veterinarii ce le zic e sfant ca biblia. Urmareste documentarul Pet Fooled, poate o sa ai habar despre ceea ce scriu https://www.youtube.com/watch?v=U4OIBGm5hHg,multi ar trebui sa-l vada pentru ca-si omara animalele subtil, royalul e ca si cum ai da la un copil multe jeleuri si bomboane.

| armiaso a răspuns (pentru Vikaa):

Nu toti stau la curte, am recomandat utilizatorului cel mai ieftin sac de nisip parfumat.
tu nu stii daca eu stau la curte sau daca am sau nu am pisici sau daca am avut.
in nisipul din curte isi fac nevoile si celelalte pisici, exista un risc de contaminare, pot sa faca peritonita infectioasa care este produsa de coronavirus, afectiune letala
http://www.abcdcatsvets.org/......felina.pdf
daca tu ai timp sa faci curatenie exemplara nu toti au, deci o litiera inchisa e buna pentru oricine,
sunt de acord ca multi oameni nu sunt constienti si responsabili pentru a ingriji o pisica sau un animal.
tu ai mai multe pisici, insa cand e una singura si neglijata 3 zile e alta problema, omul a spus ca vrea o pisica.
repet, mancarea premium pentru pisici e raul cel mai mic pe care il poti face comparativ cu mancarea de 2 lei uscata, nu toata lumea poate si are capacitatea si timpul sa se documenteze cu privire la ce nutrimenti are nevoie o pisica de aceea se alege raul cel mai mic, daca nu oferi aceste informatii te trezesti ca oricum isi ia pisica si ii va da hrana de 2 lei/kg deci raul cel mai mare.

| CHLEO a răspuns:

Buna! Am citit si comentariile celorlalti si sunt complet false.O pisica nu poate trai intr-un apartament cu un lighean in loc de litiera si mancarea de la Whiskas, Felix sau alte marci de gunul sung foarte proasta calitativ, dada iti iei o pisica si iti asumi aceasta responsabilitate trebuie sa fi constient ca trebuie sa scoti cativa banuti din buzunar, nu multi.Decat sa iei o pisica si sa o chinui cu nisip de afara, cu cutii de carton in loc de litiera sau cu mancare foarte proasta calitativ, mai nine nu iti mai iei.

In primul rand vei avea nevoie de:
1.Litiera,nisip(de la magazin) si lopatica pentru a face curat in litiera(pentru a te ajuta mai mult, tin sa spun ca excrementele trebuie indepartate in fiecare zi si cam o data la 2 sap trebuie sa schimbi nisipul cu totul)litiera te va Costa in jur de 20 de lei, daca iei de plastic, descoperita.Eu asa am luat pentru pisica mea si este foarte multumita de ea.Nisipul eu as recomanda silicat, decoarece protejeaza mirosurile, dar acesta este putin mai scump, daca nu ai atatia bani la dispozitie poti folosi nisip tip bulgari care ne acopera mirosul dar este destul de bun si iesftin(pe nisipul meu silicat am dat 100 de lei pe 7 l si este un sac mare care imi ajunge cel putin 2 luni)
2.Mancarea trebuie sa fie una calitativa, insa nu as recomanda Royal, deoarece este mai scumpa si cam aceiasi composite gasesti si intr-o marca mai ieftina, dar tot super premium.Eu la pisica mea ii dau Brit Care Kitten care este in jur de 60 de lei pentru 2 kg si este foarte buna gama, scrie gramajul care trebuie sa il dai in functie de cate luni are.Recomandat este sa ii dai mancare de pui cand este pui si mancare de asculti cand este adult.Pliculete poti sa ii dai o data la o sap si este ok. Unii zic ca este bine sa ii dai apa plata cumparata desi eu nu am facut chestii asta si merge foarte bine si apa de la robinet.
3.Ai nevoie si de 2 boluri, unu pentru mancare si unul pentru apa.Eu am boluri de ceramica si pe recomand cu drag dar merg la fel de bine si ce ai prin casa.
4.perie de par, daca nu iti iei o rasa de pisica fara par, atunci ai nevoie de o perie de par.Periatul la o pisica cu par scurt si care nu Cade mult si repede se poate efectua o data la o saptamana, insa data pisica naparleste mult si repede sau este o pisica de rasa cu par lung atunci ar trebui sa o perii in fiecare zi.(costa in jur de 30 de lei peria)
5.Clestele de gherute este necesar daca ti pisica in casa si ar trebui sa ii tai unghiile cam o data la 2 sap.(costa in jur de 20 de lei clestel )
6.solutie de curata urechile, aceasta este necesar deoarece dac nu ii curatati regulat urechile poate ajunge sa aiba probleme cu auzul, acesta se efectueaza cam o data la 2 sap.(costa in jur de 20 de lei aceasta solutie de urechi)

Bineinteles ca daca iti iei o rasa de pisica cu nevoi specials va trebui sa ai si alte chestii si sa o ingrisesti altfel de cat am precizat eu mai sus. Si tin sa reamintesc ca ceea ce am scris mai sus se aplica doar pentru pisicile care sunt tinute doar in casa.
Si eu vin dintr-o familie modesta dar mi-am permission toate aceste lucruri deoarece nu sunt o avere.