| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume! as vrea sa-mi iau un caine da nu stiu ce caine eu ma gandeam la un husky sau belgian malinois dar ma gandesc ca sunt la prima experienta cu un caine de rasa iar rasele aste sunt cam indepentede. voi ce caini ati recomanda? (aa nu vreau raspunsuri gen "de ce sa-ti iei un caine de rasa mai bine iti iei un maidanez"--imi iau pentru ca am motivele mele)

Răspuns Câştigător
| sassy2000 a răspuns:

Daca locuiti la casa, aveti o curte mare si mult timp la dispozitie, atunci ati putea alege rasa Hovawart, Newfoundland sau Schnauzer. Acesti caini sunt foarte mari si foarte destructivi, masivi, afectuosi, loiali, jucausi, desi inca cativa si-au pastrat instinctele de caini de paza. In cazul in care locuiti la bloc si nu doriti un animal mare si balos pe canapea, puteti alege Bulldogul, Bulldogul Francez, Lhasa Apso, Schipperke, Pudel Standard, Tibetan Spaniel sau Terrier Tibetan. Acesti caini sunt non-sportivi, vioi, prietenosi, echilibrati, jucausi, curiosi, inteligenti, ambitiosi, iubitori si sensibili. Se simt bine intr-un mediu de viata urban. Mult succes in alegerea unei rase potrivite caracterului dvs!

3 răspunsuri:
| Cookie2275 a răspuns:

Husky-ul nu mi se pare deloc independent.Eu ti-as recomanda sa iti iei unul deoarece este prietenos, se adapteaza repede diverselor stiluri de viata si nu este agresiv.Se intelege foarte bine cu copii sau alti caini si chiar este indicat persoanelor care detin pentru prima data un animal.

| MaimoSH a răspuns:

Deci eu îți recomand rasa Akita Inu. Dacă nu ai auzit de această rasă bagă-te pe Google,seamănă cu husky doar sunt alte culori:roșcat (așa am eu unul ), tigrat, alb.Nu știu dacă ai văzut filmul Hachiko.Sunt câini foarte loiali și deștepți.Sincer eu am dat în jur de 800 de euro pe el dar este de la o crescătorie din Arad,este rasă pură,Pedigree, microcip, carnet de concursuri.Sunt ffff frumoși, deștepți, loiali.Sunt câini de iarnă deci pot să stea afară. Sper că te-am ajutat. Fundă te rogbig grinbig grin

| georgyG a răspuns:

Sti eu prefer husky.dar depinde de tine ce iti vei alege pentru ca fiecare om are ceva pentru un anumit caine. pana si un caine de pe drum te va iubi si tu poti face la fel ...BAFTA!