| adytamatadrian a întrebat:

Salut ...mai are cineva metis de pitbull cu amstaff?
Am nevoie de niste sfaturi despre acest metis...

14 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Nu e periculos metis de pitbull?
sau numai de rottweiler, de ala STIU SIGUR ca e!

| Vikaa a răspuns (pentru Bizon95):

Nici un caine nu se naste agresiv, se face agresiv datorita omului.
Metis sau nu, orice catel chit ca e metis pit cu staff poate fi o pisicuta daca nimereste pe mainile unei persoane responsabile, daca pica pe mana unui distrus va fi pericol public acel caine, masina de ucis.

| Bizon95 a răspuns (pentru Vikaa):

Am vazut ca tu stii multe despre caini, insa te rog sa ma crezi ca am cunoscut pe cineva care se ocupa de, dresaj, si avea si un doctor veterinar care amandoi mi-au confirmat ideea ca, corciturile de rottweiler sunt periculoase, si mai rau, arata exact ca un rottweiler, foarte putin ca, rasa cu care s-a facut corcitura

iar, de sigur sunt absolut sigur, pentru ca am fost de fata la o manareala cu pui de genul asta, aparuti din greseala (lasat cateaua afara vreo cateva minute, cainele, nu mai stiu ce rasa, a fost RAPID big grin)

din pacate am pierdut legatura cu respectiva persoana (a plecat din tara) si eram mai mult amici, decat prieteni apropiati, asa ca nu pot sa il sun si sa il intreb "de ce"

| Vikaa a răspuns (pentru Bizon95):

Cainele cum il cresti asa il ai.Eu am 3 caini, 2 caucazieni, 1 mascul si 2 femele, masculul si prima femela sunt dresati pentru paza, cealalta a fost educata sa fie blanda si jucausa cu strainii si asa si este, cand ies cu ea la plimbare toti se joaca cu ea.Verisoara mea are metis de rottwiller cu pitbull,ma-sa o turbata,tatal lui idem,dar el a fost educat sa fie o adevarata pisicuta si asa si este,este un caine hiper-energic, jucaus, iubaret, sociabil, nu ataca alti oameni alte animale.Totul tine de modul cum il educi,veterinarul sigur stie el psihologia canina,ca si nutritia de altfel,veterinarii zic si recomanda anumite chestii doar sa aiba profit si sa nu fie muritori de foame. Dresorii, marea majorite, aplica pedepse fizice asupra patrupedelor prin zgarzi electrice sau electrosocuri, vin de la dresaj mai traumatizati decat erau, sau mai agresivi.

| Bizon95 a răspuns (pentru Vikaa):

Ok, atunci poate ca faza la care am fost de fata a fost aiurea, sau am inteles gresit, lucru confirmat de faptul ca veterinarul a vandut catelusii rezultati, deh, se mai intampla

iar ce spui tu, corespunde cu ce am vazut in Dog Whisperer (Cesar si cainii in RO) in care Cesar spunea ca el nu crede intr-un caine "pierdut", adica un caine dresat sa fie NUMAI VIOLENT, si ca poate dresa orice caine, orice ar fiwinking (insa tipul e dresor de forta... altfel nu ar fi facut un serial documentar cu el si cu atatea episoade, si are o curte cu vreo 20-30 de caini de diferite rase si nici macar nu latra unul la altul, doar se joaca)

| Vikaa a răspuns (pentru Bizon95):

Urmareste Cesar Milan behind the scenes, cainii aia sunt dominati de frica dupa multe electrosocuri.

| Bizon95 a răspuns (pentru Vikaa):

Nu am stiut!
ai un link? pe google nu gasesc decat "metode abuzive" si mai nimic la obiect sad

| Bizon95 a răspuns (pentru Vikaa):

Mda, imi fila mie o lampa ca e PREA frumos sa fie adevarat si ca e mult mai bun decat tot ce am auzit despre dresat caini in afara "documentarului" care se pare ca e de fapt reality show, dar nu mi-a picat fisa

multumesc, acum stiu cu ce se mananca Cezar ala!

| Vikaa a răspuns (pentru Bizon95):

Cu mare drag.Marea majoritate a cainilor pe care ii detine au mancat bataie cu lopata, au purtat zgarzi cu electrosoc, la fiecare nesupunere ii electrocuta, unii au paralizat pe viata, altii au murit.

| adytamatadrian explică (pentru Vikaa):

Cainele meu are un an si gen e foarte bland laughing))

| Vikaa a răspuns (pentru adytamatadrian):

E super atunci, lasa-l asa.

| Vikaa a răspuns:

E un metis dintre 2 rase hiper-energice care adora joaca.Te sfatuiesc sa il iubesti des si sa te joci cu el,sa-l socializezi cu cainii si strainii si nu vor exista probleme,adora sa fie destructibili cu lucrurile din casa,adora mobila la nebunie, sunt adevarati cersetori de iubire si vor nelimitat, pupaceste-l toata ziua, tine-l cu tine in casa, fa-l caine cat mai bland ca sa nu exista probleme.De siguranta sa nu iei amenda ia si o botnita.-. in rest ai grija cu alimentatia, au oase relativ-fragile, daca nu stii cum sa-l hranesti adesea labele din fata ies in afara si merge cracanat, am vazut destui amarati.Are nevoie de carne cruda si organe, fiecare cantitate cantarita, trebuie sa-i stabilesti ore de mancare, iesiri in parc si de joaca.
Fa-i vaccinuri si deparazitari, mai intai deparazitari si dupa vaccinuri.Asigura-i bolul cu apa cat mai curat si sa nu fie de la robinet ca face pietre la rinichi. In rest, bucura-te de el si sa nu-ti bati joc de el, fa-l catel bland si sa prinda lumea drag de el.

| Patronu1 a răspuns:

Cel mai bine înveți de la Gabriel Cocu, unul dintre primii dresori romani, are o carte și îl găsești si pe YouTube. Bafta!