| Andy777204 a întrebat:

Salut, marti mi-a murit catelul de parvoviroza, avea 5 luni(nevaccinat), mai am unul tot de 5 luni care da semne ca isi va reveni. Totusi as vrea sa cumpar un catel de rasa, cu toate vaccinurile si carnet de sanatate.Intrebarea mea este...
Se poate imbolnavi cainele cu intreaga schema de vaccinare de parvo? Stiu ca virusul ramane mai mult timp pe unde a umblat un caine bolnav, dar ma gandesc ca este vaccinat si nu pateste nimic.
Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Se fac multe manarii cu cateii dati spre vanzare: sunt prea tineri pentru varsta lor din pasaport, fie nu au deloc vaccinuri, fie sunt vaccinati insuficient, etc.

| Frank51 a răspuns:

Nu. Dacă este vaccinat nu se va îmbolnăvi.

Totuși gândește-te de 10 ori înainte să iei un câine deoarece este o responsabilitate mare.

Cu al meu( un bichon maltese) am avut probleme mai mereu. L-am luat la câteva săptămâni, totul bine și frumos, avea deja 2 sau 3 vaccinuri făcute, și pac a făcut parvo, bun mers la veterinar zilnic, 2 3 injecții (nu mai putea să mănânce era pe moarte) și și-a revenit după vreo 3 săptămâni... Noroc că era sor-mea acasă și îl ducea ea. Ah, și din păcate unul din frații ei a murit din cauza la parvo atunci(făcuseră toți puii) sad

Acum are toate vaccinurile făcute, și mai face în fiecare 6 luni, și are și cip. Faza e că trebuie avut grijă mare de câini de genul, n-au voie sa mănânce chiar orice, au nevoie de afecțiune, plimbări frecvente, tuns, spălat, șamd.

| Superior a răspuns:

Mi se pare stupid cum puneti problema voi.
Parca va uitati la un catel ca la un dispozitiv cu garantie...
In realitate un catel e ca toti ceilalti.
Daca se imbolnaveste, faci tot posibilul ca saracutul sa se vindece, nu te gandesti "mda, asta e din lot cu probleme tehnice, mi-a dat teapa, iau altul si sper sa nu fie defect".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mofturi inutile între timp străzile pline de câini

| Andy777204 explică (pentru anonim_4396):

Si ce sa fac daca strazile sunt pline..ai mei tot de pe strada sunt, au venit la mine si i am luat...doar ca voiam un caine bun de paza.

| sweetys a răspuns:

Mai bine iei un maidanez. Este mult mai rezistent dpdv al sănătății. Și mult mai iubitor. Câinii de rasa sunt încrucisati între ei și majoritatea crescătorilor ii încrucișează cu rudele de grad 2 sau 3 și de aici și multe mutații genetice și probleme de sănătate. Un câine de rasa de la un crescător profesionist costa mult.