| xenere a întrebat:

Salut, mi-am cumparat un caine amstaff in varsta de 3 luni si vreau sa ma lamuresc in legatura cu cuparea urechilor

1)Daca ii cupez urechile la un mascul cand va fii mare va fi mai mare va fi agresiv cu mine sau cu alte persoane pe care le vede zilnic?
2)Este adevarat zvonul ca la o varsta inebuneste fara nici un motiv?

Vreau raspunsuri sigure, nu banuieli

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Initial, urechile si coada se taiau la cainii care se foloseau in lupte pentru ca respectivele parti i-ar fi dezavantajat in lupta, oponentul putand sa-i apuce/muste si ar fi putut pierde lupta din cauza asta. restul sunt fabulatii si maltratare inutila a cainilor. pe chestia cu nebunia poate proveni daca respectivul exemplar provine din incrucisari intre membrii aceleiasi familii, deci atentie la origine.

| Gabryel_Gabryele_1995 a răspuns:

Nu va fi agresiv cu tine pentru ca va avea frica de tine

| diabolykull a răspuns (pentru Gabryel_Gabryele_1995):

Cuparea urechilor are si un aspect estetic.Nu innebuneste la varsta de 5 ani.Asa era un mit legat de doberman ca innebuneste la varsta de 10 ani, dar toate sunt niste porcarii, nu scrieti daca nu stiti, doar ca sa va aflati in schemasmugAgresivitatea cu tine si cu alte persoane tine in primul rand si de tine, cum il educi dar si de genetica.

| xenere explică:

Si mai exact cum ar trebui sa-l educ sa nu fie agresiv cu mine si cu persoanele pe care le vede in fiecare zi, dar cand simte cand cineva vrea sa-mi faca rau sa fie si cainele rau

| diabolykull a răspuns (pentru xenere):

El va sti cand trebuie sa te protejeze pe tine si teritoriul lui dar aceasta se intampla dupa varsta de 1 an.Socualizeaza-l cu cati mai multi oameni, animale, de toate ca sa nu fie fricos sau prea agresiv ..succes si sati traiasca!

| Kez a răspuns:

Salut,deci cu faza cu urechile, da devine mai agresiv dar nu cu stapanul lui. Sii la varsta de 5 ani cainele inebuneste daca nu are vaccinele facute. FUNDA? big grin