| JamesWatson a întrebat:

Mi-am cumparat un Canon 80D cam prin octombrie-noiembrie sunt multumit de el atunci cand l-am cumparat am luat Body ul + un obiectiv separat de 50 mm F1.8 STM, deoarece am auzit ca acel obiectiv 18-55mm este "doar asa ca să vezi dacă merge aparatul", așa că am mai pus bani si mi-am luat acesta de 50mm pentru ca am auzit ca este bun mai ales pentru începători.
Le am achiziționat de la F64 online.
Acum aș vrea să îmi achiziționeze un obiectiv nou.
Dar nu stiu care, nu stiu exact un buget sau ce fel de poze aș vrea să fac.
Dacă sunt fotografii sau persoane pasionate aș avea nevoie de ajutorul vostru.
E ok numele dar aș prefera un link.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

50mm, fix, de la Canon, deschiderea diafragmei f/1.8 e intr-adevar un obiectiv foarte bun... pentru portrete in general, inclusiv in spatii slab iluminate.

Insa nu o sa poti prinde cu el Casa Poporului daca te afli aproape de ea, pentru asta ai nevoie de 12mm, sau macar 17... (sau te poti indeparta, insa mai pierzi astfel putin din profunzimea de camp, adica din detalii).
Un obiectiv de 12mm e destul de scump, iar daca mai are si deschiderea diafragmei mare, (f/2.8, f/1.8) pretul devine ridicol, daca nu esti fotograf si nu castigi bani din asta.

Daca vrei sa faci peisaje, din nou, ai nevoie de 12 sau 17mm...pana la maxim 24. La fel pentru arhitectura urbana de exterior sau interior... (sa prinzi o cladire, o biserica, un muzeu).
Daca faci poze in exterior, ziua, in conditii de lumina ideala, nu ai nevoie neaparat de deschidere mare a diafragmei (f/2.8, f/1.8), ajunge si f/3.5 sau f/4.5...
Insa daca vrei sa faci in interior si nu e suficienta lumina, plus nu ai voie sa faci poze cu blitz, atunci ai nevoie de obiectiv luminos (f/2.8, f/1.8...f/1.4)

Daca vrei sa apropii foarte mult un obiect, in cazul fotografiei de spionaj/paparazzi, sau wildlife photography (sa nu devii cina leului cand il tragi in poza) ai nevoie de 200mm, sau mai mult (300, 400, 600), acei cilindri de peste 2kg, gen telescop.
Acestea sunt si mai scumpe, pretul aproximativ il poti cauta si singur, oricum ma indoiesc ca ai nevoie de asa ceva.

Am ales sa exemplific astfel, pentru ca

"nu stiu exact un buget sau ce fel de poze aș vrea să fac."

Daca tu nu stii ce vrei sa faci, de unde sa stim noi ce vrei, pentru a sti ce sa iti recomandam?

Pentru ca nu pot sa iti recomand un "tun" de 300mm si tu vrei sa faci poze de grup cu el, sau sa prinzi Catedrala Neamului.

13 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

18-55 mm e un obiectiv bun in anumite situatii, si majoritatea obiectivelor asa sunt... specifice.
Vrei ceva sa fie de toate, ia-ti un all around 18-200 mm, dar e scump si nu e la fel de calitativ ca ala de 50 mm pe care il ai deja.
Prietene... "Dar nu stiu care, nu stiu exact un buget sau ce fel de poze aș vrea să fac."
Daca tu nu stii exact ce vrei nici noi nu stim exact ce vrei sa raspundem.
Fii specific, domeniul asta foto e larg, foarte larg!

Eu unul am Nikon D90
Nikkor 50 mm f1.8... prime
Nikkor 18-55 mm f3.5-5.6... wide angle
Tamron 70-300 mm f4-5.6... zoom si supermacro

| danbnz a răspuns (pentru NLS):

Eu am tunul ala... big grin
E foarte bun cand nu te poti apropia fizic de subiect.

| NLS a răspuns (pentru danbnz):

Banuiesc laughing dar daca vrei sa fie si luminos, sa tragi cadre interesante la apus, dai peste 2000 euro pe asa ceva. Poate chiar mai mult.
Am si eu in plan unul, candva, insa mai intai am mai multa nevoie de 12mm f2.8

| JamesWatson explică:

Când am spus "Dar nu stiu care, nu stiu exact un buget sau ce fel de poze aș vrea să fac." Am spus pentru ca sunt începător și nu stiu ce ar trebui să îmi iau. Nu stiu ce obiective sunt pentru peisaj, distante foarte mari. Asteptam un fel de clasmest.
Gen 12mm pentru
17mm penteu
100 mm penteu
Scuze pentru exprimare trebuia să fiu mai explicit

| danbnz a răspuns (pentru NLS):

Nu e chiar asa de scump "tunul"... vreo 1700 lei pe f64.
Am trase cadre cu asta direct pe soare la apus... beton!
Uh... 12 mm, ce vrei sa faci cu el?

| XYZ02 a răspuns:

Gandeste-te ce te limiteaza cel mai mult la acel 50mm(obiectiv foarte bun pentru portrete si o decizie foarte buna sa stai departe de acel 18-55mm in cazul in care ai vrut sa te apuci de fotografia de tip portret, dar neinspirata in cazul in care te ocupi cu fotografia all around chiar si acel obiectiv kit este de laudat)
Vorba ca vorba acum sa trecem la recomandari:

Daca ai nevoie de ceva wide mergi pe un Canon 10-18, este un obiectiv dx cu o diafragma variabila:

http://www.220volt.ro/Canon+EF-S+10-18mm+f+4.5-5.6+IS+STM

Un all around de care te-ai ferit, dar dupa parerea mea este un obiectiv bun, are o diafragma constata de f 2.8:

http://www.220volt.ro/Tamron+AF+17-50mm+f+2.8+XR+SP+Di-II+LD+Asp+IF+Canon

Dupa parerea mea acesta ar fi ultima ta necesitate avand in vedere ca detii deja un obiectiv de 50mm

Si recomandarea mea personala acest Tamron de 70-300mm ce vine cu VC(sistem de stabilizare), din nou o diafragma variabila, dar crede-ma ca acesta dupa parerea mea este cel mai bun adaos la acel 50mm f 1.8

https://www.f64.ro/tamron-sp-70-300mm-f-4-5-6-di-vc-usd-canon/p

Totul depinde de tine acum intr-un final, gandeste-te de ce ai nevoie mai multe un obiectiv Wide, all around sau Tele?

| danbnz a răspuns (pentru JamesWatson):

Really?
Doar ti-am zis ce obiective am, si am si explicat pentru ce sunt fiecare... desi nu trebuia daca aveai cunostinte de baza despre ce inseamna distanta focala si diafragma.

| XYZ02 a răspuns (pentru danbnz):

Salut,cum se descurca acel D90?
As fi interesat sa achizitionez unul sunt destul de multe vandute impreuna cu 50mm D la un pret de 1000Ron dirty cheap dupa parerea mea.

| danbnz a răspuns (pentru XYZ02):

E vechi, dar se descurca foarte bine, e modelul cu toate optiunile pe care le putea Nikon sa le ofere la vremea respectiva.
Da, la banii aia e ok.

| NLS a răspuns (pentru XYZ02):

Nu stiam ca Tamron-ul are deschiderea diafragmei fixa pe toata plaja.
La fel e si acel Sigma cu specificatii identice?

| danbnz a răspuns (pentru NLS):

Nu am zis asa ceva man, si nu are cum sa fie diafragma fixa...
Tamron si Sigma sunt mana-n mana, cum e cola cu pepsi
Tunul meu e un Tamron 70-300 mm, f f4-5.6. APO supermacro
Am dat o gramada de bani pe asa ceva, dar crede-ma, e TUN!

| NLS a răspuns (pentru danbnz):

Intrebarea era pentru BRares,
si se refera la:
http://www.220volt.ro/Tamron+AF+17-50mm+f+2.8+XR+SP+Di-II+LD+Asp+IF+Canon

Nu stiam ca cele 2 (Sigma si Tamron) de 17-50 f2.8 au diafragma fixa pe toata plaja focala, fiind ~300 euro, in timp ce eu am dat aproximativ 900 pe Canon.

| XYZ02 a răspuns (pentru NLS):

Am confundat F-stop cu diafragma, greseala mea nu vreau sa fac lumea confuza, cat despre cele 2 obiective sunt compatibile DX, de acolo si pretul redus fata de 28-75/24-70 compatibile FX