| cpp a întrebat:

Salut,

Mi-am luat ieri un hamster sirian (are 3 luni).Am aduso acasa am pus-o in cusca (bare de metal) care este dotata mai putin roata pe care sa alerge (trebuie sa ii cumpar una mai mare, cea pe care o am fiind prea mica).Singurul lucru care ma ingrijoreaza este faptul ca nu mananca si roade barele de metal (lucru care am inteles ca ceva normal). Cand o scot din cusca se catara pe mine si este foarte activa, nu se ascunde, pare a fi ok.Ce ma ingrijoreaza foarte tare este faptul ca nu mananca deloc, are mancare pentru hamster, are batoane cu vitamine, i-am dat legume si fructe proaspete dar nimic.Ma puteti ajuta cu un sfat?

Răspuns Câştigător
| GeaLuana a răspuns:

Încearcă să stai cu ea/el pe afară, adică o duci cu tot cu, cușcă. Este o problemă de acomodare.
Las-o singur/(ă) dar ai grijă când îl/o lași pe afară de pisici.
Așa a murit al meu :*
Noroc :*

4 răspunsuri:
| IRaluca a răspuns:

Probabil inca nu s-a acomodat.

| cpp explică:

Este langa fereastra pozitionat, ma gandeam sa ii extind si cusca pentru ca mi se pare unpic cam mica. Vrea sa ii mai adaug un acvariu iar legatura la acesta sa se faca printr-un tub.

| Anastasia83675 a răspuns:

Dai semințe,cum mâncam noi e si amuzant sa ii vezi cum le desface,morcovi (daca nu își dat deja),daca e pui mai bine doar mâncare de hamsteri,veterinarul ne-a spus,boabe de porumb,si cel mai drăguț lucru este când mănâncă pop-corn,am avut si eu,poate pe al tau il dor dinți, dai lemne cam mici cat degetul mic, așa o sa mănânce, am avut hamster, acum am caine, sper ca te-am ajutat!

| Andreea12422 a răspuns:

Legumele si fructele la un hamster nu trebuie sa fie date in exces. Incearca sa il pui la fereastra ca sa aiba lumina si aer curat astfel va incepe sa manance.