| tigrul2 a întrebat:

mi am luat un perus azi cu colivie os de sepie. problema e ca de cand l am luat nu a scos nici un sunet si nici nu mananca nimic ..ma lasa sa l ating si sa pun pana pe el in colivie dar nu mananca. si cum il fac sa foloseasca osul de sepie?

11 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Probabil e foarte speriat, nu te cunoaște, nu știe cine ești, ce vrei. Lasă-l câteva zile fără să-i faci nimic. Când va vedea ca nu vrei să-l sperii, sau să-i faci rau, o sa se liniștească și, o data ce se acomodează cu prezenta ta va manca și va fi ok. Dacă nu a avut osul înainte, lasă-l acolo și când se va plictisi, sau va fi curios îl va încerca. Încearcă sa nu pui mana pe colivie sau sa o introduci înăuntru 2-3 zile, pana vezi ca s-au obișnuit cu tine. Sa-le timp sa te vadă și sa îți învețe programul. happy

| tigrul2 explică (pentru WhiteLife):

Am doar un pui mascul. am bagat toata ziua mana si pe colivie pana sa i gasesc un loc unde sa o pun. deci e in regula? sapt asta o sa vina o fetita poate se invioaie

| WhiteLife a răspuns (pentru tigrul2):

Dacă il lași o zi sau doua sa se liniștească sigur va începe sa cânte și sa se miste happy trebuie sa ai răbdare și sa nu-l forțezi, sunt sensibili, dar n-o sa se îmbolnăvească, sau sa pățească ceva pentru atâta lucru.

| tigrul2 explică (pentru WhiteLife):

A deci nu e bine cum am facut azi sad sper sa nu moara

| WhiteLife a răspuns (pentru tigrul2):

Nu va muri din atât, stai liniștit happy dă-i puțin timp și o sa vezi diferența.

| tigrul2 explică (pentru WhiteLife):

Bine.am facut focul si e cam cald.are ceva?

| WhiteLife a răspuns (pentru tigrul2):

Sa te uiți sa vezi în ce parte a colivie sta. Probabil sta în spate, ca ii e un pic frica de tine, dar urmărește sa vezi dacă se muta mai aproape de partea din care vine căldură, sau cât mai departe, asa poți sa îți dai seama. În general perusii sunt ok cu temperatura normala dintr-o camera.

| tigrul2 explică (pentru WhiteLife):

Nu se misca. vrea sa doarma. acum i am pus o jucarioasa e aia pe care sa stea am l am luat utin in mana si am 2 bete de plastic de la coliviepe care sta si sta mai departedemine. s-a asezat cand am vrut sa l pun pe primul bat.

| tigrul2 explică (pentru tigrul2):

Acum i am pus intr-un capacel de borcan semninte si i am intans cu mana si a mancat, acum l am pus pe gratarul de jos si mananaca singur din el

| Stropdeploaie a răspuns:

Probabil este foarte stresat! Daca nu si revine în câteva zile ...va MURII!(

| tigrul2 explică:

Si unde il pun acolo ramane si inchide ochii. ce o avea? mananca doar daca ii intind cu mana