| ElenaSt2011 a întrebat:

Prietena mea are un caine foarte bolnav si are nevoie de un sfat, in cazul in care cunoasteti pe cineva care a fost intr-o situatie identica, sau asemanatoare, VA ROG mult sa imi scrieti.

Cunoasteti pe cineva care a aplicat pentru strangere de fonduri pe platforme specializate in asa ceva?

Am incercat eu sa o ajut, am trimis un mesaj pe platforma Indiegoglife.com, dar am primit raspuns sa vizionez blog-ul si help center.

Totusi pe link-urile mentionate de ei, sunt N articole, iar, pe nici unul nu apare informatia cautata de noi.

Pe lista tarilor eligibile NU APARE Romania.

Am intrebat pe site-ul mentionat mai sus, daca accepta sa faca strangere de fonduri pentru un caine bolnav din Romania, dar am primit doar link-uri unde NU exista raspunsul la acea intrebare.

Cunoasteti alte platforme online pentru strangere de fonduri pentru animale bolnave, care accepta si membrii cu adresa in Romania?

Daca da, va rog din suflet sa imi scrieti.

Cainele este rasa ciobanesc german, de talie inalta si este foarte bolnav.

Acesta sufera de discopatie lombara, are ciocuri pe partea interioara a coloanei vertebrale (ceva de genul) si atrofie musculara.

NU poate sta in picioare si sa umble.

Sta doar intins in pat (din noiembrie, anul trecut).

Proprietara cainelui (prietena mea) a dus cainele la un consult veterinar in Cluj Napoca si i-a dat tratamentul prescris de medic (si i-l da cainelui in continuare).

Concret, cainele primeste:
-5 mg Predninson 2 bucati, dimineata si seara,
- 100 gr of Tramadol o bucata dimineata si o jumatate seara;
- Milgama 2 buc dimineataplus 2 bucati seara si altele.

Cainele primeste si injectii cu cortison si infiltratii in coloana, o data pe saptamana.

Medicul a recomandat HIDROTERAPIE pentru caine, dar in orasul ei natal nu se face, ar trebui sa mearga la Cluj Napoca sau Timisoara.

Deoarece tratamentul, cazarea cainelui, mancarea costa o gramada de bani, si prietena mea nu isi poate permite, a cerut ajutor pe Indiegogolife - o platforma de strangere de fonduri.

Stiti o locatie in Oradea unde se poate face RMN pentru caine?

Sa vada daca este paralizat si sa il eutanasieze.

Cum cainele nu se ridica deloc si cantareste cam 50 kg, este greu de dus la Cluj Napoca. Nu poate fi dus nici cu trenul, ci doar cu masina.

Le multumesc in avans tuturor celor care imi vor raspunde.

1 răspuns:
| daniel182005 a răspuns:

Nu sunt eu specialist
Dar din cate am citit nu poate sta in picioare
Exista 2 variante după părerea mea
1)Cățelul a fost lovit la lăbuta si nu observa
2)Poate cîinelui ii lipseste calciu( nu cred dar e posibil)
Cel mai bine este sa cheme un veterinar (Cel mai apropiat și cîinelui sa ii puna ceva moale sun el
Sau poate este vina hranirii
Sper ca te-am ajutat
(Nu sunt specialist Dar am trecut prin asta)