| TheDarkDragon a întrebat:

Salut, stie cineva pe unde se gaseste ulei de in? Imi trebuie pentru pictura in ulei, dar acum cu virusul magazinele de arta sunt inchise. Ma intrebam daca se gaseste pe la farmacii sau magazine. Voiam sa aud niste pareri inainte sa bantui aiurea pe strazi.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ulei de in gasesti la magazine de vopsele, constructii. Un litru costa sub 50 lei si te tine timp foarte indelungat, chiar ani de zile.

Ai grija insa: se vand si foarte multe multe produse chimice cu denumire de "ulei de in", cu denumiri asemanatoare! Ai grija la compozitia scrisa marunt pe etichete!
De exemplu, uleiul de in (denumit si firneis sau firnais) se vinde deseori si cu denumire de "firnis", care este facut din chimicale.

| Adry05 a răspuns:

Cel mai probabil găsești la plafar/magazin naturist

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai in casa ca nu este o urgență uleiul ăla, la farmacii sunt cozi nu pot intra decat 4 persoane, stai la coada degeaba ca poate nu au ulei de care vrei tu, deci nu este o urgență medicală sa mergi la farmacie.

| TheDarkDragon explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am cel putin 5 sau 6 farmacii in zona, deci la cate sunt, mereu sunt libere si nu e nicio coada. Si nu inteleg, daca nu raspunzi la intrebarea pe care am pus-o eu, de ce te mai obosesti sa raspunzi?

| Vikaa a răspuns:

Numai daca mergi la o farmacie naturista.

| Popa482 a răspuns:

La magazine de chimicale dacă dorești ulei de in sicativat.