| Cris1235 a întrebat:

Salut.
Știți cât costă o sterilizare la pisică și dacă afectează într-un fel animalul?
Am o pisică de 1 an jumătate și îmi face pui de 2-3 ori pe an, am deja 6 pisici (am dat 3 unor prieteni, deci am avut 9) și nu mai pot ține de aceea vreau să decurg la această metodă.

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Depinde de oras. 150-300 ron. Nu afecteaza animalul. Un pic de grija de ea cateva zile si atat. Felicitari pentru decizie, sunt mii de pui de pisica abandonati, chinuiti, bolnavi sau care mor in suferinte groaznice pentru ca nimeni nu ii vrea...

| Cris1235 explică (pentru alina2k18):

Da, îți dai seama, deja am 6, nu pot sa ii abandonez, nu ma lasă sufletul, o sa mai dau vreo 3 4 la cunoștințe, dar problema e ca o sa facă des și după nu o să-i mai vrea nimeni, din păcate acum am văzut ca unul a murit (nu știu de ce), l-a născut pisica după 2 zile după ce i-a născut pe ceilalți 3 și cred ca l-a afectat. Eu stau la sat și nu dețin de veterinar foarte des, dacă îl chem vine după 2 3 zile, iar pentru o pisică nici nu cred ca se chinuie sa vina sa vadă ce are. Iubesc prea mult animalele sa le fac rău, le-aș avea pe conștiință la fel cum as avea un om dacă i-aș face rău

| alina2k18 a răspuns (pentru Cris1235):

Incearca la oras, trebuie facuta intr-un mediu steril sterilizarea, nu stiu daca detine veterinarul tau in sat acolo. Intereseaza te si pe Facebook de campanii de sterilizari gratuite, erau la un moment dat, intra pe grupuri de iubitori de animale si intreaba pentru orasul cel mai apropiat tie.

6 răspunsuri:
| GrecuMariaaa a răspuns:

Am vazut pe Facebook ca anumite clinici castreaza si sterilizeaza gratuit pisica. Se fac campanii. Vezi pe grupuri si întreabă.

| Cris1235 explică (pentru GrecuMariaaa):

Am cautat și nu este în zona, a fost acum 2 ani când mi-am dus câinele dar nu aveam pisica, din păcate se fac foarte rar

| Diagn a răspuns:

Eu am dus la sterilizat pisica acum 1 an jumate, și singurul mod in care a afectat-o este că nu mai vrea sa fuga afara atunci când vede un motan. De obicei după ce le sterilizezi se îngrașă foarte tare, de aceea trebuie sa ai grija cum o hrănești. Există hrana specială pentru pisici sterilizate, dar eu ii dau plicuri la a mea. Și o hrănesc de mai multe ori pe zi, dar niciodata nu îi umplu castronașul. In felul acesta nu mănâncă mult și nu se îngrașă. Unele pisici, după ce sunt sterilizate, nu mai au la fel de multa energie. A mea inca are, poate și de ce are doar 2 ani și un pic...

| Diagn a răspuns:

Am uitat sa precizez, pe mine m-a costat 150 lei cu tot cu medicamente. Dar depinde de cabinetul veterinar, la noi este mai scump pentru că avem doar unul singur in zona.