| TavaSparta a întrebat:

Salut! Tocmai ce mi-am cumpărat un cățel akita american și sunt îngrijorat cu faptul că îi este frica de noul lui loc. Nu este pui are 6 luni. Daca mă puteți ajuta aș fi recunoscător.

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Stai la apartament? Ai mai avut animale de companie? Ca sfat universal pot sa spun doar sa te asiguri ca are un loc destinat numai al lui, cu paturici, jucarii, etc. Adaptarea la un mediu interior poate necesita timp. Pentru unii caini dureaza cateva zile, la altii dureaza saptamani, unii chiar luni. Trebuie sa se obisnuiasca cu multi factori externi, toti deodata: noi privelisti, noi mirosuri, noi zgomote si noi oameni care il ating.