| anonymous00702 a întrebat:

Am 10 ieburii mari si acum 2 saptamani mi-au facut (4 dintre ei)
o zgaiba urata in urechi, am curatat urechile, si acum iar au facut.
Va rog frumos ajutati-ma, este ca un fel de ceara dar mai dura si se lipeste instantaneu pe pielea urechi
Vreau sa mentionez ca iepuri îi am afara dar nu cred ca din cauza asta au problema, cand bate vantul îi acopar cu o folie si eventual daca ploula sau bate vantul mai tare cu o patura
Doar la femele mi se intampla acest lucru.
Va mutumesc ca m-ati ajutat!
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Ushhher a răspuns:

Hai sa iti zic, eu am avut doua tipuri de probleme:
1. Eu am iepuri din rasele Urias Gri German, Berbec German, Urias de Transilvania si comun. La mine, in urechile uriasilor le-au aparut niste coji de sange asemanatoare cu o crusta. Ca tratament, am dat Evomec (la o iepuroaica adulta cam 0, 3-0, 4 ml iar la un mascul chiar si 0, 5 tot adult), asta s-a intamplat in vara 2014.
2. Acum recent, tot femelele de uriasi au avut ceva in urechi, ca si un fel de crema uscata sau de exemplu, ca si pasta de dinti din varful recipientului: uscata si lipicioasa dar nu era asta problema, am vazut ca s-au imbolnavit de raie. Ca tratament, le-am dat Dectomax (0, 2 ml la femele adulte si la mascul 0, 3-0, 4 ml).
PS: la 1) boala se numeste raie auriculara iar la 2) sincer nu stiu dar Dectomax e si pentru problema asta. Ai ceva nelamuriri, vorbim in privatwinking

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Doar un veterinar poate sa te ajute dupa ce vede iepurele, el o sa iti dea si medicamentatia corecta ( unguent, solutie) dar si dozajul corect in functie de greutatea iepurelui.

| AdycuThebest a răspuns:

Mai bine sa ii duci la un veterinar.winking

| anonymous00702 explică:

Va multumesc, din suflet, pentru toate raspunsurile!
Va multumesc ¡!