| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Am o mica dilema in familie si poate ma puteti ajuta voi cu un sfat sau o parere ceva. De curand bunicii mele de la tara i-a murit cainele de paza si trebuie/vrea sa isi ia altul. Cum ea e batrana si nu se pricepe la caini "sarcina" a picat pe umerii familiei. Si cu toate ca nu ne intelegem noi, ne-am "adunat" toti in telefon sa discutam problema si sa vedem ce e de facut si ce caine luam. Primul la propuneri am fost eu si am propus asa :
- Clar ciobanesc german (lup) pentru ca am lucrat cu el in armata si stiu de ce e in stare daca e instruit calumea.
Propunerea a fost respinsa pe motiv ca restul familiei vrea o rasa mai autohtona pe motiv ca trebuie sa ne debarasam de trecut si ca vor sa uite de unde au venit (noi suntem germani si ne-am mutat toti in Romania... din pacate sad ).
A doua propunere a venit din partea lu vara-mea si anume un pitbull ca e fioros, bun de paza, etc etc. Clar respins ca la ala trebuie lucrat mult si trebuie sa stii sa-l domini, daca nu te domina el pe tine.
Al treilea a fost taica-meu cu ciobanesc romanesc de Bucovina. Aici nu m-am mai putut abtine si am rabufnit :
- "Cum sa iei asa ceva?! Ai atatea rase de ale noastre facute special pentru paza, printre cele mai bune si tu te arunci la ceva. Ai "lupul", ai dobermanul, ai rottweiler-ul care e bun si el (cu toate ca nu-mi place capul ala patratos al lui) si tu alegi ceva romanesc, bleah "
Pana la urma discutia s-a terminat indecis si s-a amanat decizia. Pana azi cand am auzit de la maica-mea ca bunica-mea a primit de la nu stiu ce om din sat 2 potai (ca altcumva nu le pot zice) din astea mici carora daca le dai un bocanc iti zboara la 10 case departare. Si am pus sa mai intreb printre colegi si mai multi din ei mi-au recomandat ciobanescul mioritic (am mai avut unul cand eram mic, dar nu stiam asa multe detalii). Si mi-au zis colegii (2 dintre ei au acasa) : E mare, prost si nu cunoastea frica plus ca e facut sa se bata cu ursul. Adica ii dai cu lemnul in cap, se crapa lemnul si "prostul" sta si zambeste la tine ca si cum l-ai fi mangaiat cu lovitura aia.

Vreau sa stiu si eu daca mai sunt alte rase romanesti in genul astuia mioritic adica mari, sa nu cunoasca frica si sa fie pentru paza sau daca recomandati voi alte rase de caini.
Cu toate ca prefer ceva nemtesc care face treaba si arata elegant, care e destept, etc etc... In caz ca nu-i conving pe ai mei prefer sa stiu ca luam o dihanie mare, neinfricata (chit ca-i prost) si sa inspire frica.

24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Rotweillerii sau dobermanii mi se par si mie misto ca si ciini de paza, am avut ocazia sa interactionez cu ei ca si musafir ici-colea. Rase romanesti ce e drept in afara de ciobanesc nici nu prea ai. Corcituri si maidanezi...
Ca o paranteza, si dalmatienii apara destul de bine - https://spotadalmatian.com/are-dalmatians-good-guard-dogs/ - desi par inofensivi pentru multi. Oricum, nu mi-as lasa bunica cu un pitbull.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu sa iti spun exact rasele câinilor, dar pot sa iti explic cam cum sta treaba cu ei.
Acuma eu mai am doar un caine, dar cu câțiva ani în urmă am avut 5 câini (toti o data intr-o curte fara cei dinainte ce au venit si plecat) doua cățelușa si 3 câini.

Câini mici poti sa ii iei si corcituri,sunt buni de gura,te anunta cand sau daca vine cineva, sunt usor de hrănit si întreținut si nu exista riscuri in a ataca bătrână.
Dar, dezavantajul e ca nah, nu prea sunt fiorosi, iar unu ce vrea sa intre peste bătrână se împiedică de el si merge mai departe.

Pitbulul sau rottweiler (sau alte rase asemănătoare) nu sunt bune pentru bătrâni.Aia sunt câini de luptă si foarte imprevizibili.Doamne fereste sa li se pună pata ca s-au mai vazut cazuri.

Cel mai potrivit ar fi ori sa luati un caine de la adăpost mediu, cel mai probabil corcitura ce sa latre si sa para cat de cat fioros, ori ciobanescul.
Avantajele ciobanescului sunt multe.Lasand la o parte agresivitatea ca probabil nu o sa ii iei batranei un caine foarte agresiv ce poate sa o atace, te înfioară prin prezenta.Am si eu un pensionar ce se târăște prin curte (sa rătăcit de undeva) si nu mușcă, dar nici nu intra nimeni cand il vede.
În general in hrănesc cu boabe (se pot lua la sac mare si bani putini ca nu e obligatoriu sa il ti numai cu boabe de firma, în fond la stână beau zar) si mâncare obijnuita.Eu spre exemplu cand fac supe sau ceva ce rămâne pe a doua zi ii pun lui, cu niște pâine și alte chestii pe lângă boabe.Ca sa nu mai vorbim de oase, de lapte cand am, deci in general cam orce.

Eu am avut un 2 ciobanesti cu actualul 3 (nu stiu daca erau mioritic sau de bucovina), un caucazian, un ciobănesc german (la ala nu ii prea puteai da drumul ca 4 oameni mi-a mușcat in curte fiind legat, a atacat câțiva purcei si mi-a adus acasa si cateva găini laughing ), ala daca te puneai sa ma scuturi sau bruschezi trăgea cușca după el si
trebuia sa fugi laughing.Si am mai avut in rest câteva corcituri micuțe.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Freya1):

Caini mici are deja aparent ca s-a pricopsit cu ei, a prostit-o cineva sa ii preia ea. Nu e vorba de mancare si nici de intretinut pentru ca sunt conditii plus de asta vrem sa-l luam de pui sa-l dresam calumea deci nu s-ar pune problema de atac sau ceva plus ca e si unchiul meu acolo deci...
Da, sunt caini duri, de lupta, de razboi si fix asta as vrea eu pentru ea. Cu dresaj adecvat ( si am unde sa-l fac ) nu se pune problema de atac sau ceva.
La fel, de mancare nu e vorba, conditii sunt pentru el dar pe mine ma intereseaza o rasa. Buna ideea cu caucazianul, daca tot vor ai mei sa se rupa de trecut, sa nu mai fie germani si sa ia caine din regiunea estica a europei ma pun si le aduc o dihanie ce ciobanesc caucazian si dupa aia sanatate la neamuri. Caine comunist din zona comunista daca lupul german pur nu le mai place.

| Freya1 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pe ciobanesti ii dresezi mai greu(înafara de cei germani). Cand sunt pui parca sunt retarzi, mari, balosi si fara dinti si destul de pamapalai.Unu a dat bani grei doar sa ii spuna ca nu il poate dresa.
Dar nu e o idee rea, il iei de mic ca asa o sa fie si mai devotat.

Ciobanescul meu german de mic făcea crize.Sarea sa ma muște de fata, ma trăgea de par iar la 6 dimineata ne dădea trezirea.Se punea sub fotoliu (l-am tinut in casa cand a fost mic) si urla, Dacă nu te trezeai venea si trăgea plapuma de pe tine (Am schimbat câteva ca le-a rupt) laughing.

Poti sa încerci si cu husky sau labrador.

| SilentRain a răspuns:

Eu una a-și recomanda un labrador golden retriever, am avut și a fost ușor de dresat și e super iubitor

| DonEduardo a răspuns (pentru SilentRain):

Ai dreptate, însă problema la retrieveri e ca sunt prea prietenoși. Sunt prietenoși până si cu hotii.

| SilentRain a răspuns (pentru DonEduardo):

Cred că dacă sunt dresați asta nu va fi o problemă

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SilentRain):

Noi avem nevoie de un caine pentru paza care ar sta la curte. Dresajul nu este o problema pentru ca am om. Plus ca noua ne trebuie ceva mare si dur. ceea ce ai recomandat tu e caine care ar merge la o curte, dar nu in sitautia noastra deci alte recomandari daca ai ar fi bine venite happy

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SilentRain):

Inteleg ce spui cu dresajul dar oricum ai face un golden nu o sa aiba aceeasi instinct, aceeasi zvacnire, acelasi talent ca un lup, doberman sau chiar si ciobanescul mioritic care chiar mi-a atras atentia

| SilentRain a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai daca ai om care se ocupa de câinii de ce nu îl întrebi și pe el?
Nu știu, a-și zice Mastifful tibetan dar nu cred că e potrivit pentru o băbuța

| SilentRain a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Am avut doar labrador și eu am fost mai mult de cât mulțumită, sunt foarte loial și protectorii
Nu ași alege o rasa încăpățânată /cu zvâc pentru o persoană în vârstă

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SilentRain):

Nu am sunat sa-l intreb. El este acolo dar gen nu am mai vorbit de ceva timp. Stiu ca inca se ocupa de dresaj dar am zis sa vin cu decizia deja facuta adica : Ai cainele asta, imi scoti caine de paza din el cu tot ce trebuie.

Intr-adevar joc eu la extreme, sunt eu totul sau nimic dar ala e prea prea laughing plus ca e incapatanat si e chiar e prea mare pentru bunica-mea ( cu toate ca e unchiul meu acolo ). Daca as sta eu cu el ar fi o treaba ca ma pricep la caini dar cum nu sunt acolo treaba se complica si numarul optiunilor se micsoreaza

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SilentRain):

Te cred. Eu unul nu am avut labrador pe mana dar am vazut la altii cum sunt si nu l-as recomanda drept caine de paza. Clar nici eu nu as alege o rasa incapatanata ca dupa dresaj trebuie sa stie bunica-mea ce si cum sa faca si nu se prea pricepe. Am zis, as merge pe lupul german sau doberman si nu mai ai problema, treaba era simpla, etc etc... dar uite vezi tu ca la mijloc mai sunt si alte "pretentii". Sunt unii care vor sa-si renege si sa nu-si accepte trecutul de frica vremurilor actuale, sunt niste idei tampite cum ca vrea caine de rasa romaneasca sau din regiunea estica a europei, ect etc. Te apuca durerile de cap intr-un final

| SilentRain a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Mă ce-l mai bine te lămurește un om care face meseria asta, primești un răspuns mult mai util decât ce îți pot spune unii
A-și merge pe ciobanesc mioritic carpatin

| SilentRain a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ce treabă are una cu alta? Voii aveți nevoie de un câine echilibrat, nu mai are relevanță daca e sau nu german laughing)))

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SilentRain):

Total de acord cu tine privind raspunsul. Totusi am incercat si aici pentru ca nu poti sti de unde sare iepurele

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru SilentRain):

Eu unul merg pe caine german pentru ca in primul rand sunt eu nationalist si in al doilea rand ai acolo 2 dintre cei mai buni din lume la categoria paza : Lupul si Dobermanul. Astia sunt si echilibrati, si ok si au tot ce vrei. "Inteligentii" din familia mea vor cu orice de paza doar sa nu fie german. Logica lor nu stiu unde e ca si eu incerc s-o gasesc.

| SilentRain a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Eh lasă de la tine, nu își are rostul sa te cerți cu eii din atât
Și dacă îți dorești atât de mult puteți lua 2

| Eireann a răspuns:

Eu am o corcitura de ciobanesc de Asia centrala si bullmastiff si l-am dresat de mic (taica-meu a fost dresor de caini in armata si apoi a continuat pe cont propriu cu obedienta si dresaj de munca - si eu am facut asta cativa ani), e foarte iubitor si docil cu familia dar cu strainii nu.
Rottweiler-ul e un caine inteligent, echilibrat, calm si foarte bun la paza si protectie, eu pentru asta as opta.

| Alverto a răspuns:

AlexDorinel, cea mai buna rasă pentru bătrâni. O să îi pună întrebări despre comunism, exact ce le place bătrânilor.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Alverto):

Buna asta si aprob laughing doar ca noi suntem nemti, ai mei s-au mutat dupa revolutie aici cu toata familia deci bunica-mea nu ar stii prea multe despre comunism pentru ca a fost in partea vestica a Germaniei. Plus ca noi suntem cu extrema dreapta, unde vrei sa-l bagi pe ala care este comunist? laughing Si asa a zis ca e piele si os, vrei sa scapam TPU de el? rolling on the floor

| NunuNini a răspuns:

De ce numaidecat un caine mare cat ursul? Are cu ce-l hrani?
Am cunoscut o familie care avea o piticanie de caine care incapea intr-un buzunar. O corcitura, un maidanez aciuat pe langa casa. Dar cand le-a intrat ursul in curte (stau in sat de munte) s-a luptat cu el pana l-a pus pe fuga. Dupa ce a murit, urmatorul caine de talie mare spargea usa sa intre in casa cand auzea doar ursul peste parau. Asa ca laudele si recomandarile sunt de prisos. Conteaza caracterul cainelui.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru NunuNini):

Daca e sa iau un caine ori iau unu de care sa inteleg ceva ori deloc. Plus ca e pentru paza si sa impuna frica. Manacarea si locul de miscare nu este o problema, ar sta la curte si mancarea se cumpara fara probleme. Plus de asta ca o piticanie de aia o calci pe cap cu bocancul si e gata, nu mai misca si nici nu mai face galagie, pe cand unu din asta mare te face sa te gandesti de 2 ori daca sa faci vreo miscare sau ceva. Caracterul cainelui se formeaza la dresaj deci nici de asta nu-i problema. Am dresor care asteapta doar un cuvant si "materialul" si se apuca de treaba. Ma si intreaba cum sa fie cainele, mai bland, mai rau, etc etc adica mi-l modeleaza dupa plac. Acum poti sa-mi dai ceva recomandari

| SkateFunk a răspuns:

Germani mutati in romania....bruh, pe bune? laughing ce alegere de...
Mie unul nu imi plac nemtii iar romanii nici atat, de fapt stai daca ma gandesc mai bine de nicio o natie thinking