| Ioana_Nita_1997 a întrebat:

Am o pisica de 3 luni care e maidaneza si vreau sa o dresez dar nu reusesc, si vreau sa o invat cand se joaca cu mine sa nu mai fie agresiva (sa ma muste, zgarie, etc) Am incercat sa o dresez cu mancarea dar de cate ori ma vede cu mancarea vine spre castron si incearca sa manance, ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand exagereaza cu atacul, o lovesti. Nu cat s-o ranesti, cat sa priceapa ca nu esti de seama ei. Si eu am avut probleme cu pisica mea, sarea pe brat si ma lovea cu toate ghearele, apoi fugea. Dupa ce a inteles ca sub pat ajung la ea, iar dusurile reci + aruncatul de colo-colo toata casa, timp de 30 de minute nu sunt tocmai placute, s-a calmat.
Acum are 4 ani, inca e foarte jucausa, dar nu ma mai raneste decat din greseala. Cand se mai intampla sa ma zgarie usor, e suficient sa fac un gest ca urmeaza sa-i dau o palma (nici nu mai trebuie sa i-o dau), si intelege, se joaca mult mai moale dupa aia.
Mancarea si joaca nu au nimic in comun, e pisica, nu catel. Foloseste o jucarie cat mai lunga (siret, bagheta cu ceva in capat), si joaca-te cu ea undeva dupa un colt de mobila, ceva. Daca ii fluturi jucaria in spatiu deschis, nu ii oferi nici o satisfactie, pentru ca ea stie cat e de rapida, iar jucaria n-ar avea nici o sansa. Cand duci jucaria dupa ceva, si mai lasi doar o parte mica din ea sa se vada, atunci va deveni foarte atenta.
Recompensele cu mancare le poti folosi doar ca s-o inveti sa vina la tine cand o chemi. Iei cu tine niste bucatele de ceva bun pentru ea (ceva mezel, sau ce ii place in mod deosebit), fara ca ea sa vina cu tine din prima. O strigi din alta camera, insisti pana vine, eventual ii faci semn cu mancarea, strigandu-i numele. Dupa cel mult doua zile in care ai sa faci asta, o sa raspunda la nume, si o sa vina cand o chemi.

1 răspuns:
| JustaLittle a răspuns:

Pai...e pisoi.Am si eu 3 si toti zgarie si musca cand ma joc cu ei.E ceva natural.Cand vor mai creste se vor potolii.Acum daca te deranjeaza sgariatul si muscatul poti sa ii ei o jucarie ca un fel de undita cu un motoc in varf sau sa ai pe mana o manusa.Eu am mainile pline de sgarieturi (nu foarte mari si dureroase) Am in total 6 pisici si toate au facut asa cand erau pui.