| Pitbull41 a întrebat:

am o problema cu motanul meu, il am de aproximativ 5 ani, insa de aproximativ 3 zile se simte foarte rau, cred ca a racit. Nu are pofta de mancare, nu prea bea apa si tot sta singur. Mai incearca sa bea apa dar nu poate, respira doar pe gura si ii tot curg balele. Am incercat sa il duc la medicul veterinar dar din pacate, medicul nu mai lucreaza in perioada asta din cauza acestui virus.
Este singurul medic vetrinar din oras iar umratorul veterinar este la aproximativ 15 kilometri.
Va rog imi puneti da niste sfaturi cum sa il fac sa isi revina pana apuc sa il duc la medicul veterinar sau macar sa il pot face sa bea apa sau sa mance deoarece este foarte slabit.
Orice ajutor este bine venit.

Răspuns Câştigător
| lorena66 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti zic, dar asa s-a intamplat si cu pisica mea. Era foarte slăbită si nu manca deloc; statea singura, se dadea la o parte daca voiam sa o atingem. Am chemat si medicul — i-a facut cateva Injecții care mai degraba au nenorocit-o. Peste cateva zile a murit. Asta in cazul unei pisici femele care nu era castrate. Castrarea lucește viata motanului si a pisicii. De aceea, daca e sa privim partea buna, probabil ca motanul tau e in călduri, dar nu are acces la femele. Incearca sa fii afectuoasă/afectuos cu el, sa-i dai mâncărurile care-i plac si sa strecori vitamine prin ele (NU DE OM!). Asa se intampla de obicei la motanii in călduri: nu mananca, poti cauta si pe net. Doamne ajuta!

| Pitbull41 explică (pentru lorena66):

Incerc dar rezufa orice sta pe pe fotoliu cu capul in jos, probabil este si foarte obosit ca in ultimele zile a stranutat si a tusit foarte mult, si dupa cum respira imi dau seama ca are nasul infudat.
Tu ce ai facut cu pisicuta ta dupa ce a decedat? Ai ingropat-o sau ai incinerat-o? Eu stau la bloc si nu stiu sigur unde l-as putea ingropa, si nici nu vreau sa il arunc ca pe un gunoi.

| lorena66 a răspuns (pentru Pitbull41):

Pisica mea a plecat de acasa inainte sa moara si nu i-am mai gasit corpul, desi suna absurd. Dar o poti îngropa la ieșirea din oras daca doamne ferește de intampla ceva. Eu asa am facut cu catelul meu. Toate cele bune!

| Pitbull41 explică (pentru lorena66):

Multumesc de ajutor. Din pacate a murit fix acum 5 minute crying

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dai sa bea lapte cald poate a otravit o cineva, nu ai spus daca motanul stă numai in casă sau merge si afara, cu alte pisici, clar nu este in calduri ca daca era in calduri era agitat mieuna, nu statea intru n loc, posibil este pe moarte. Ce rasa este?

| Pitbull41 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pe afara merge mai mereu il las pentru ca asa s-a invatat de mic. Sincer nu stiu daca e de rasa.a cum vreo 5 ani am avut alta pisica care la fatat pe el. Din ce am observat a mai inceput sa umble acum 5 minute coborase singur de pe dulap si s-a dus inapoi pe pervaz si acum din ce vad s-a dus pe fotoliu.

| Mllaf a răspuns:

Doamne, imi pare rau! Ma rog pentru motanelul tau! Poate e in calduri, e castrat? Habar n-am, dar totusi iti doresc si tie si motanelului toata sanatatea!

| Pitbull41 explică (pentru Mllaf):

Castrat nu este dar doar odata s-a ma comportat asa, atunci cand a fost otravit insa printr-un miracol si-a revenit. Observ ca are ceva energie dar tot nu are pofta de mancare sau sa bea apa, acum pur si simplu sta la pervaz si ii mai sterg din cand in cand balele de la bot pe care le scoate.