| Florinykz a întrebat:

Catelusa mea tocmai a fatat patru catelusi si acum a murit(cateaua).Cum as putea avea grija de cei 4 catelushi in cat sa ii salvez pe toti?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Culcusul:
-sa fie intr-o camera calduroasa
-intr-o cutie pune ceva foarte calduros: material din blanita, paie etc.
-un urs sau ceva de plus sa creada ca este mama lor ca sa se simta in siguranta
Alimentatie:
-pana la o luna doar lapte amestecat cu galbenus de ou(compozitia sa fie de fiecare data proaspata) dat cu biberon de copii, daca nu-ti permiti sa cumperi lapte(royal canin) si biberon special pentru puii de caine.
-se hranesc din 3 in 3 ore,zi si noapte
-dupa o luna se introduce si hrana solida: bobitele royal canin starter sunt cele mai bune,daca ai putea sa le dai,daca nu cauta tot ceva superpremium sa fie, fiindca sunt mici si daca au crescut fara laptele matern au nevoie de multe vitamine
-la inceput sa pun bobitele in apa, dar nu sa iasa ciorba, cat sa se moaie fiecare bobita si treptat sa scazi apa, ca la 8 saptamani sa inceapa sa le manance uscate
-de la o luna pana la 6 saptamani incepi sa reduci laptele si sa introduci bobitele mai mult, la fel si cu hranirea din 3 in 3 ore, cu timpul ii vei hranii la intervat de mai multe ore, cam pana la 3-4saptamani ii hraneste din 3 in 3 ore
Ingrijire:
-pentru a-si face nevoile trebuie sa fie stimulati cat sunt mici, iar neavand mama trebuie sa faci tu lucrul asta luad o carpa umezita in apa calduta si ii stergi la fund si pe unde face pipi
-dupa 6 saptamani poti sa-i dai la noii stapani, in caz ca nu-i opreste, dar eu te sfatuiesc sa-i dai la 2 luni(8 saptamani), e mai bine.
Cam asta e tot zic eu si ma bucur ca esti hotarata sa ai grija de ei, vei vedea dupa cateva luni ce satisfactie vei avea cand ii vei vedea mari si asta doar datorita tie. Eu am avut grija de un pisoi si acum mi-a fatat si mie catelusa, dar nu prea are lapte si vreau sa incep sa suplimentez cu lapte dat cu biberonul.
Sa-ti traiasca!

| Florinykz explică (pentru RedNose):

Multumesc, raspunsul tau m-a ajutat foarte mult!

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Au apucat macar sa suga la catea? daca nu, nu traiesc.

| viotedy a răspuns:

Ce bine ca mi-ai raspuns la intrebare.eu am avut cu adevarat peste o suta de catei si stiu exact cum se cresc, daca ai preferat sfaturi copiate de pe net cu-ursuleti de plus si lapte cu ou si alte prostii, e alegerea ta.

| BlueViP a răspuns:

Sa le dai lapte cu biberonul la toti, si sa ii ti la caldura.

| maxcalin a răspuns:

Dale lapte proaspat si tinei la caldura, ai grija sa nu se raneasca. Daca vrei te sfatuiesc sa intrebi si un veterinar.

| Zendaya a răspuns:

Depinde,daca puii sunt foarte mici, le poti da lapte cu seringa, sa le pui o paturica sub calorifer ca ei sa aiba caldura tot timpul, in jurul paturii poti pune un ziar pe care sa isi faca nevoile in caz de se mai plimba sau se mai rasucesc cat de cat. Dar in niciun caz nu ii lasa in curent, daca ii uiti in curent se vor inbolnavi si vor muri, incerca sa stai cat mai mult cu ochi pe ei.