| Milliem a întrebat:

Am si eu o micuta problema.
As vrea sa imi iau o pisica, nu chiar de o rasa anume dar imi plac cele birmaneze sau oricare pisica ce e mai lenesa. In timpul scolii stau la bloc, iar pe timpul verii, la tara, la vreo 7 km de oras. Ar fi cam greu sa intretin o pisica lenesa la tara pentru ca eu am casa anexata, daca stiti ce e aia (casele anexate sunt cele impartite in 2 constructii, acestea fiind una pentru bucatarie si baie iar cealalta pentru dormitoare si camera de zi). N-as pune litiera in dormitorul meu deoarece nu e oricum mult spatiu si daca vreau sa arunc nisipul trebuie sa umblu cu el pana la baie.
Eh, asta nu e chiar mare lucru, ca oricum la bloc e totul decent pentru o pisica lenesa. Problema e ca parintii mei nu vor. Tatalui meu nu ii plac deloc pisicile, iar mama mea nu accepta pisicile la bloc si nici sora mea. Bine, sora mea o sa plece in 2 ani altundeva, dar tot nu fac nimic daca mama si tata tot asta o sa creada. Mama spune ca se va trezi cu par in mancare, cu nevoile pisicii pe hol, cu farfuriile linse si ca nu sunt usor de ingrijit. I-am zis ca nu absolut toate pisicile sunt asa, dar nu vrea sa ma ascule sau macar sa imi dea o sansa. Da, e grea de ingrijit, dar pot spune ca sunt tipul de persoana responsabila.
Imi doresc o pisica de cand aveam 4 ani dar nici pana acum nu reusesc sa primesc una. Aveti cumva idei cum sa ii conving?

2 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Nu ai sa-i poti convinge mai ales ca partial au dreptate. Mai asteapta pana te muti la casa ta si iti vei lua cate pisici vei dori.

| Milliem explică (pentru Peridava):

Problema e tata nu o sa renunte la casa asta niciodata si o sa vrea sa mi-o dea mie. In plus, nici macar nu vrea sa renoveze partea principala din casa, ci vrea sa faca o terasa in fata bucatariei. Va plati multi bani pentru un nimic, iar dupa se va plange ca de ce nu vreau sa ii pastrez casa. Da, au dreptate pe o parte, dar stiu cum e sa ingrijesti o pisica pentru ca, 1 la mana, m-am documentat foarte mult, iar 2 la mana, intr-o zi am ajutat o fosta colega de scoala sa aiba grija de pisica ei cand era singura acasa.