| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Am un caine ciobănesc german in vârstă de 8 luni. Acum câteva zile s.au dat 2 câini la el si s-a speriat dar nu stiu de ce nu musca. In curte daca vine cineva latră... daca vede pe cineva. Cum as putea sa.l învăț sa muste eu am o manusa si el ma trage maraie da degeaba ca nu se da la câini ....Credeti ca e prea mic eu zic ca ar trebui sa muste. Cum sa.l învăț sa muste?

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Inca e mic..nu e nevoie sa il provoci tu.
Pana la 2, 5 ani sunt catelusi foarte curiosi si vad oamenii si cainii ca pe niste posibili prieteni si nu dusmani.
Si al meu cg la fel era pana la 2, 5 ani.Dar cu cat a crescut cu atat a devenit mai posesiv...eu nu mai am umbra.el e umbra mealaughing
Acum nici macar o musca nu are voie sa se aproprie prea tare de curte.Eu nu am avut nici un fel de dresaj pentru paza cu el..doar trick-uri.
Cu cat este o legatura mai stransa dintre tine si catel cu atat va apara si musca mai tare.
A simtit ca sunt in pericol si a sarit la un ciobanesc de stana dublu de mare cat el..noroc ca erau amandoi legati ca iesea masacru.
Sunt genetic programatii sa fie posesivi cu familia.
Sa te bucuri de blanos ca stie el ce are de facut.Ai incredere!

| anonim_4396 explică (pentru Rocsid):

Multumesc de raspuns! Sa fie sănătos cățelul si tu!

1 răspuns: