| BogdanAlex1997 a întrebat:

Am un caine Ciobanesc Belgian Malinois de 8 luni. As vrea sa fie un aparator al curtii, deoarece stau destul de rar noaptea pe acolo. Daca vine cineva agresiv spre el latra si musca, dar daca omul da sa se joace nu mai latra si trece la joc. De ce? Inca nu e maturizat destul? Ce as putea face in privinta asta?

Răspuns Apreciat de Editori
| Rocsid a răspuns:

Pana la varsta de 2-2.5 ani e considerat pui/adolescent.Deci sa nu te mire faptul ca daca iti vin oameni in curte sa se joace cu ei. Dupa aceasta varsta o sa inceapa sa devina din ce in ce mai teritorial.Plus ca la 8 luni el inca nu e pe deplin constient ca curtea si casa e a lui.Consider ca cu cat cainele primeste mai multa afectiune si joaca din partea stapanilor cu atat va deveni mai posesiv cu ei.Eu am un Ciobanesc german care tot asa pana la varsta de 2 ani era un catelus. Dupa aceasta varsta nu a mai intrat nici macar o musca in curtea lui.
O alta chestie. Daca vrei sa il faci caine de paza in primul rand trebuie sa aiba abilitatile unui caine de paza care doar un dresor foarte bun ti le poate spune. Poate catelul tau e bun e agilitate sau chiar miros.Totusi eu consider putin riscant sa il duci la dresaj pentru ai accentua instnctul de agresivitate deoarece cand o sa ai musafiri e posibil ca la un moment dat sa iti atace prietenii pentru ca au facut un gest mai brusc spre tine.Eu personal iti recomand sa ii oferi iubire, papic bun si multa joaca si socializare.Malinois sunt catei extrem de inteligenti si stiu ei cand chiar esti in pericol.Plus ca si ca hot trebuie sa fi batut in cap sa sari intr-o curte cu un asa catel.
Sa te bucuri de blanos!

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cainii care nu sunt dresati special pentru asta, iti apara persoana si proprietatea doar din intamplare. Depinde cum interpreteaza situatia. Unu' Radu avea un caine Nero care cand Radu pleca de acasa plangea disperat. Instinctul de aparare al lui Nero era asa de puternic incat m-a muscat de cateva ori si pe mine (eu colaborand in unele privinte cu Radu si fiind omul casei). Radu mergea in tura de paza cu cainele, odata vine un tampit si il ia la bataie pe Radu. Nero continua tura singur si merge acasa. Da cainele la dresaj si vei stii dinainte ce va face.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca tu ai fi caine: ai musca, sau ai fi fericit ca cineva iti acorda afectiune, iarstapanul te paraseste pentru perioade lungi de timp si te considera doar sluga?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu e încă maturizat, însă cel mai important la un animal sunt educația și socializarea (cu oameni dar și cu animale). Știu pe cineva care se ocupă cu dresaj și plimbare câini, din anii 90, și foarte mulți proprietari de câini au această problemă: câinii au comportament imprevizibil și chiar foarte agresiv pe stradă, la cabinet veterinar și chiar cu unii membri din familie, mai ales după dresajul pentru pază și protecție. Nu există nicio rasă de câini sau supersistem de alarmă, care să împiedice un spărgător versat!

| blackmd a răspuns:

Aceeași problemă am avut-o și eu cu cainele, uite. încearcă să al ții cît mai departe de lume, nu lăsa pe nimeni să interacționeze cu el.

| BogdanAlex1997 explică (pentru blackmd):

Si ai rezolvat-o?

| blackmd a răspuns (pentru BogdanAlex1997):

Da, al meu este Alabai și la fel aceeași problema avea, dar nepermițîndu-i la nimeni să se apropie de el problema a dispărut. acum nu al pot liniști dacă intră cineva pe teritoriu.