| Alinus23031230 a întrebat:

Am un Cățeluș lup(Cg) de aproape 3luni! Sta in casa și iese pe afara mereu.Deci faza e ca el mananca super mult, mananca 2kg de bobițe intr-o saptamana (sau chiar mai putin) +Ciorbița calda (vreo 2 castronele) +plus desele recompense pe care i le dau pentru ca asculta și este cuminte și odata la 2-3zile ii dau un baton dentastix și tot nu se satura... uneori vrea sa își mănânce propriile excremente (dar nu îl las),de ce face asa ceva? E vreo problema, ar trebui sa ii dau și mai multă mâncare ca sa nu mai vrea sa își mănânce excrementele? Este super energic, nu este nici grăsuț nici slăbuț!

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai în primul rand ca e în creștere și în aldoilea rand, e rasa de talie mare. Tu cat ai vrea sa mănânce? Dacă nu-ți permiți să-l crești trebuia să-ți iei unul de rasa mica.

| Alinus23031230 explică (pentru Catrice):

Nu este o problema hrana...dar l.am avut foarte bolnăvicios de mic și l.am ținut doar in Injecții și vaccinuri zilnice și nu prea as vrea sa pățească iar ceva +plus ca sunt un fel de începător in acest domeniu și nu prea stiu totul despre aceste rase de câini!

| Felys a răspuns:

Pe sacii de mancare scrie dozajul cat rebuie dat la fiecare caine pe kg, sau si mai bineiti intrebi medicul la care l-a luat in evidenta.Mie mi se pare mult cat manaca, eu am doua catele de talie mica si manaca impreuna un sac de 3 kg pe luna, dar eu stiu, poate al tau fiind in crestere si e de talie mare are nevoie de mai mult.Totusi cainii de regula nu au masura, manaca pana pocnesc unii, cred ca trebuie sa respecti cantitatea care ti-o va indica medicul pentru ca el stie cel mai bine

| xerxes1 a răspuns:

Al meu are 6 luni si mananca o conserva de 1, 2kg pe zi sau 1kg de crochete speciale pentru caini in crestere.
Al tau este subnutrit.

| xerxes1 a răspuns:

Sa-i schimbi din cand in cand marca de crochete ca se plictiseste iar unele contin mai nimic, in special cele cu publicitate multa.

| Alinus23031230 explică:

Am uitat sa spun ca îl tin doar le pedigree, fiindca dacă ii dau altceva se strica la stomac repede