| anonim_4396 a întrebat:

Am un catelus shih tzu de 2 luni si are doar un vaccin facut. Un medic veterinar mi-a spus sa nu il scot afara pana nu face cele 3 vaccinuri[mai are 2 de facut] si sa nu intre in contact cu alti caini.Dar...nu are voie sa intre in contact nici cu un bichon care are vaccinurile facute?[Daca nu, dc?]. Spuneti'mi daca stitihappy. Multumesc.

6 răspunsuri:
| Veterinar a răspuns:

Pana nu termina schema de vaccinuri nu are voie sa intre in contact cu niciun animal tongue pentru ca ea diverse boli, nu e protejat tongue

| MMihai a răspuns:

Îl scoți afară cu curea și zgardă și să umble pe picioarele lui pe stradă, și când vezi că se apropie vreun alt câine îl ei în brațe, că shih tzu este un câine mic, și ăsta este pui de câine mic.
Preferabil la plimbările astea să fii însoțită, de 2-3 cunoștințe, ca să se uite, și în spate și în față, ca să nu vină în fugă vreun câine spre el.
Să nu intre în contact cu nici un alt câine, că așa este mai sigur!

| MMihai a răspuns:

Un shih tzu adult cântărește 7 kg, deci cățelul tău nu are cum să aibă mai mult de 5 kg, dacă nu ești în stare să îl ferești de alți câini, deci să nu se apropie nici un câine de el, mai bine îl ții în
casă.
Dacă Bichon-ul este tot al familiei voastre, ăștia doi se cunosc deja, dar este bine, să nu îi lași, unul lângă altul, dacă este câinele unei rude, prietene, să îl ți departe și de câinele ăla.

| MMihai a răspuns:

Eram să uit nu îl lași să intre în iarbă sau să umble pe unde eventual au fost alți câini și nici să stea cu burta pe jos, decât la tine acasă, că poate lua ouă / larve de/sau chiar purici sau căpușe, și asta îi lipsea bietului cățel!
Este o responsabilitate imensă un cățel așa mic!
Da citește de pe net cum se cresc câinii, iar rasele mici, sunt mult mai firave și mai pretențioase decât câinii mari!

| InstinctPr3ciS a răspuns:

Prin contactul cu alti caini poate lua microbi, boli.
Fara aceste vacciunuri el este sensibil si poate lua foarte repede boli de la alti caini.
Afara poti sa il duci, dar nu il du in iarba foarte mare ca alti caini care au boli de piele poate au fost pe acolo si exista santa sa se imbolnaveasca si al tau.
Dupa ce ii faci cele 3 vaccinuri te poti duce fara nicio grija, deoarece atunci nu mai este sensibil.
Succes.

| Manole_7130 a răspuns:

Daca Doctorul a spus sa nu intre in Contact cu niciun Caine Normal ca asa Trebuie sa faci! Indiferent de Rasa!