| SonyaElena a întrebat:

Am un Golden Retriever de 6 luni pe care vreau sa il invat sa mearga in lesa. De cand avea 2 luni l-am mai scos in afara curtii din cand in cand (stau la curte, la marginea Bucurestiului), doar ca l-am scos in scopul de a face mai multa miscare, asa ca e obisnuit sa alerge cand iesim. ( STIU! MARE GRESEALA!) Dupa ce vede ca nu merg dupa el si incerc sa-l fac sa mearga in directia dorita de mine, sau cand incerc sa-l opresc din alergat se pune jos si refuza sa se mai miste. Din acel moment totul devine un cosmar pentru amandoi. Si de asemenea, am probleme in a-l baga inapoi in curte. Stiu ca nu l-am invatat bine si vreau foarte mult sa schimb asta. M-am gandit la cursuri de dresaj, dar stiu ca inca nu am dat tot ce e mai bun din mine ca sa-l invat eu insami (el fiind primul meu caine). Cum ar trebui sa-l abordez? (Si fara sfaturi generalizate de pe net, as vrea sa aud experiente adevarate) MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| ruxacica a răspuns:

Daca el s-a obisnuit cu numele sau atunci pocneste din degete ( in directia in care vrei sa mearga) si strigal pe numele lui sau la fel de bine poti si sa bati din palme si sa-l strigi pe nume
Sau daca toate astrea nu merg atunci trebuie sa-l inveti mai intai cu aportul(goldanii ritriveri sunt mai inteligenti decat ceilalti catei si va intelege ca trebuie sa se intoarca la tine) si jucaria o va aduce in locul unde vrea sa o molfaie si tu trebuie sa stai acolo si cand vine trebuie sa-l mangai pe cap sa-l feliciti si sa-l dai cateva boabe ( asta daca nu a ainvatat deja) si dupa pasul cu aportul totul incepe sa fie putin mai usor:
Caci isi ba da seama ca daca revine langa tine va primi mancare, dar sa stii caci cu aportul trenbuie sa insisti ca nu trebuie sa iti aduca de 2 ori si gata zici ca a invatat nu trebuie sa muncesti mult ca sa ai un catel perfect
Sau mai am un fel de al invata: daca vrei sa invete din mers atunci poti sa-i cumperi o lesa din aceia retractabila si sa-i lasi firul deschis daca nu este vreo masina si nici nu stie de ( masina!) si sa-l obosesti si dupa ce este obosit sa vezi ca va merge pe langa tine si fara sa-i ti lesa si se va indrepta el singur incet pe drumul spre casa si cand va merge frumos pe langa tine va opriti putin il mangai il alinti spunandu-i : bravo bravo si numele lui si dupa ii dai cateva bobite
Bine deci vezi ca la catelusi se rezuma aproape totul la mancare deci... iti poti face si tu un mod ditractiv care sa nu se bazeze deca 50% pe mancare... poate vei gesi metoda iti urez bafta.

2 răspunsuri:
| lucab a răspuns:

Atunci cand refuza sa mearga in directia dorita dec tine ademeneste-l cu mancare.Incearca sa il inveti in curte sa mearga la pas, langa piciorul tau drept, recompensandu-l mereu cu mancare +laude cat timp mentine pozitia corecta.Trebuie sa fi consecventa in impunerea autoritatii, caci daca va simti ca are si alte variante, o sa incerce mereu sa isi impuna punctul sau de vedere.

| ruxacica a răspuns:

Multumesc mult de fundita. Sper ca te-am ajutat.
Bafta!