| wpAbby a întrebat:

Am un hamster sirian,după părerea mea este fetita, nu știu prea bine cum se distinge sexul.Ma rog, dacă pun o femela cu o femela se vor înțelege bine? Dar dacă pun o femela cu un mascul?

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Hamsterii sirieni sunt SOLITARI. Deci ei vor sta singuri, daca vei pune femela cu femela se vor omora, daca pui mascul cu mascul se vor omora, iar daca pui femela cu mascul vor face puii si exista o sansa ca femela sa isi manance puii, apoi masculul si femela sa se lupte pana la moarte.
Daca vrei sa ai doi hamsterii impreuna trebuie sa ii cumperi impreuna. Pe langa asta trebuie sa fie hamsterii pitici rusesti, ei se inteleg destul de bine, dar ai nevoie de doua rotii, mai multa mancare, doua ascunzatori, etc.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Hamsterii sunt solitari. Vor exista conflicte mai mari sau mai mici indiferent de sexul celor doi. Se vor răni unul pe altul până la sânge și se pot și omorî. Nu e bine să fie ținuți împreună.

La câteva săptămâni de la naștere trebuie separați până și de mama (care îi abandonează imediat ce încep să mănânce singuri, deci cam în 10-14 zile), și de frați, cu care încep să se bată urât de tot, odată ajunși la maturitate (deci cam la 4-6 săptămâni).
Dacă vrei să eviți situații tragice, nu trebuie să-i ții împreună.

| sweetys a răspuns:

Femela cu femela o sa se bata pentru suprematie. Si femela cu barbat o sa ai nepotei. A patit o prietena asa, si in scurt timp s-a trezit cu niste "rame" in cusca.

| wpAbby explică (pentru sweetys):

Nu este problema de pui, dar femela cu bărbatul nu se vor bate nu?

| sweetys a răspuns (pentru wpAbby):

Nu se bat. Dar daca fac pui barbatul trebuie separat de femela si pui.