| b1ng0 a întrebat:

Am un iepure care are botul umflat,ochii umflati,gatul umflat,urechile umflate, respira greu si nu are deloc pofta de mancare...Ce sa fac sa isi revina? FUNDA PRIMUL RASPUNS CORECT

Răspuns Câştigător
| NuMaContrazice a răspuns:

Poate fi mixomatoza, si eu cresc iepuri Urias German de 4 ani, dar nu m-am confruntat cu aceasta boala pentru ca i-am vaccinat.

| b1ng0 explică (pentru NuMaContrazice):

Cat costa vaccinul?

| NuMaContrazice a răspuns (pentru b1ng0):

Se face deparazitare cu Evomec si dupa 5-6 zile se face vaccinul cu Mixohemovirovac sau cu Pestorin, amandoua sunt bune.Eu folosesc Mixohemovirovacul.Cu tot cu Evomecul costa 35 lei, doza pentru 10 iepuri.Iti explica veterinarul/farmacista in ce cantitate se foloseste.Si scrie si pe prospect.

8 răspunsuri:
| andrw1929 a răspuns:

Du-l cat mai repede la un veterinar.

| Elly213 a răspuns:

Du-l la veterinar ce mai stai? Ar fi pacat de el.Eu zic sa te duci in caz de orice.Din cate zici tu mi se pare ca e destul de grav. Bafta!

| ONElena11 a răspuns:

Nu vreau sa te ingrijorez dar ar putea fi o boala grava. Cel mai bine il duci urgent la veterinar, altfel ar putea sa moara.

| b1ng0 explică (pentru ONElena11):

E rujeola...si nu am nici un veterinar prin cartier

| b1ng0 explică (pentru ONElena11):

E rujeola...si deja mi-a infectat alti 3 iepuri mici si unu dintre ei a murit.

| Bolo_Dennis_1998 a răspuns:

E grav daca deja a dat si la altii.Asta inseamna ca deja la ea s-a dezvoltat boala.Imi pare rau ca spun dar ar trebui sa il tai! Bafta!